דודי אפל

מיליונים מתיווך בזמן פשיטת רגל: העסקה המפוקפקת של דודי אפל

הקבלן והעסקן הפוליטי לשעבר, שריצה עונש מאסר על עבירת שוחד, נמצא בהליך פשיטת רגל וחייב למדינה עשרות מיליוני שקלים • מהקלטות ומסמכים שהגיעו לידי כאן חדשות עולה - זו עסקת התיווך ממנה היה אמור להרוויח מיליונים ולא דיווח עליה כחוק • מה היה לאפל להגיד על כל זה, ואיך ראש להב 433 לשעבר קשור?
דנה ירקצי
20 בספטמבר 2021
07:55
עודכן ב 10:09

זהו סיפור סבוך על הקבלן והעסקן הפוליטי לשעבר, דודי אפל, שהשתחרר מכלא מעשיהו ונמצא בהליך פשיטת רגל כשמעליו מרחפת, לכאורה, עסקת תיווך ענקית. לטענת המדינה, אפל חייב לא פחות מ-76 מיליון שקלים לקופת פשיטת הרגל והוגשו נגדו תביעות חוב בגין אי תשלום של יותר ממאה מיליון שקלים.

אחרי התנגדות ראשונית, אפל לבסוף מסכים להיפגש עם צוות כאן חדשות ולדבר מול המצלמות - לראשונה מאז יצא מהכלא, בריאיון שפורסם אמש (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. 

צפו בכתבה מתוך חדשות הערב 

כפי שפורסם בחדשות הערב, באפריל 2018 חבר דודי אפל לעו"ד שמעון כהן, בכיר לשעבר ברשות המיסים, כדי לבצע עסקת תיווך בין איל ההון דייגו מרינברג למיליארדר אמיר דיין. מהעסקים האלה אמורים הצדדים לקבל מיליונים - כל זה מבלי לדווח לנאמן מטעם בית המשפט או לכונס הנכסים במשרד המשפטים.

בעימות מול המצלמות, בזמן שהוא שוהה בחופשה במלון כפר גלעדי בצפון, אפל דחה את הטענות על עסקה במיליונים. בכל זאת, מי שנמצא בהליך פשיטת רגל לא יכול לבצע עסקאות או לעבוד בלי אישור של הנאמן או בית המשפט. כך לכאורה עובדת השיטה: הצדדים מסכימים שכדי לקבל את עמלות התיווך שיחולקו שווה בשווה, הכסף יועבר לחשבון מיוחד שיפתח באחזקתו של שמעון כהן - מה שמכונה "חשבון בנאמנות" - ולאפל תהיה גישה אליו.

אפל ורעייתו, 2014 (צילום: פלאש 90)

לפי מסמכים שהגיעו לידי כאן חדשות, אפל לא קיבל את העמלה שציפה לה מאמיר דיין. מכך עולה כי אפל ובנו דרשו מחצית מהעמלה שקיבל כהן ממרינברג, כפי שסוכם מראש. כהן סירב, ובין השניים התגלע סכסוך עסקי. עוד עולה מהמסמכים כי ערן ודודי אפל קיבלו מכהן לא פחות מ-2.3 מיליון שקלים. זאת, בזמן שאפל האב טוען כי הוא מתקיים מכמה אלפי שקלים בודדים.

וזהו לא סוף הסיפור. מהמסמכים ומההקלטות עולה כי הסכסוך בין דודי אפל לשמעון כהן הלך והסתעף, ושמה של דמות מוכרת נוספת משתרבב אליו - ניצב לשעבר שהופך למעין "בורר" נקרא לדגל כדי ליישב את הסכסוך - מפקד יחידת להב 433 לשעבר, מנשה ארביב. ארביב כבר הסתבך בעבר ופרש מהמשטרה ובפרשה הנוכחית הוא טוען כי מדובר ב"מחווה חברית", אך במיילים של כהן הוא מגדיר זאת "בוררות".

מי אתה, דודי אפל?

משנות ה-80 דודי אפל היה קבלן, איש עסקים ועסקן פוליטי שמחובר לאישי ציבור ופוליטיקאים. לאורך השנים שמו נקשר לשחיתות ומעשים פליליים. למשל, הוא זה שהגה את הדיל "בראון תמורת חברון" והיה דמות מפתח בפרשת "האי היווני" ומשפחת שרון. ב-2010 הורשע אפל במעשי שוחד ונגזרו עליו שלוש שנים וחצי בכלא מעשיהו. בשנת 2011 נכנס להליך פשיטת רגל לבקשת נושיו, שנמשך עד ליום זה.

אפל לא רצה לתת תשובות ענייניות על אודות המידע שהוצג לו, אלא חזר על גרסתו כי שילם את כל חובותיו למדינה. מנגד, כונסת הנכסים והנאמן טוענים שלא שילם ואפל, לפי העדויות, ממשיך לכאורה להיות מעורב בעסקים במיליונים, בלי לדווח על כך.

אפל בבית המשפט בנוגע לפרשת אולמרט, 2014 (צילום: יוסי זלינגר, פלאש 90)

כונסת הנכסים במשרד המשפטים: "טענות חמורות, המידע ייבחן"

מכונסת הנכסים הרשמית במשרד המשפטים, עורכת הדין סיגל יעקובי, נמסר בתגובה: "מר דודי אפל נמצא מאז 2012 בהליך פשיטת רגל פעיל. היקף תביעות החוב שהוגשו נגדו עומד על כ-101 מיליון שקלים, מתוכן תביעת חוב של המדינה על סך כ-76 מיליון שקלים. לא ידוע לכונסת על פרעון החוב לבנק המזרחי ולמדינה. ככלל, כל חייב בהליך פשיטת רגל מחויב לדווח על הכנסותיו מכל מקור שהוא ועל הוצאותיו, ואפל לא מסר דיווח על העסקה הנטענת. מדובר בטענות חמורות. המידע שהועבר ייבחן. ככל שנאמת את המידע שנמסר, נפעל במישור האזרחי והפלילי כדי למצות את הדין עם כל המעורבים".

עו"ד יוסי אפל, בנו ופרקליטו של דודי אפל, מסר בתגובה: "חובו, לכאורה, של מרשנו למדינת ישראל שולם במלואו באמצעות פירעון הלוואות אשר שולמו לבנק מזרחי טפחות. תיק פשיטת הרגל התלוי ועומד נגדו – עתיד להיסגר, כפי שיתברר במסגרת דיונים שיתקיימו בחודשים הקרובים בהליך. מרשנו לא מוצא לנכון להתייחס לטענות השקריות שעלו בכתבה ולא קיבל אגורה ממר כהן, לא הוא ולא בנו, עסקינן בעילה לתביעה בגין לשון הרע של ממש. מרשנו ביקש למסור שערן בנו לא מעוֹרב בעסקיו ולא חתום עימו על חוזה כלשהו".

תגובת עו"ד שמעון כהן: "מעולם לא הייתי נאמן או החזקתי כסף השייך לאפל. מדובר בטענות סרק שמועלות כבר שנים ואני מייחל שיבדקו בבית המשפט. לגבי ההתכתבויות שהוצגו, מדובר בתכנוני סרק שמעולם לא בוצעו, השקולות לשיחות סלון על הא ועל דא".