המוסד לביטוח לאומי
צילום: יונתן זינדל פלאש 90

מה עושים כשמגלים חוב בן 60 שנה לביטוח לאומי?

אישה בת 81 רוצה לחזור לארץ אחרי עשרות שנים בארה"ב. היא חידשה את האזרחות ונתקלה בחוב לביטוח הלאומי, שתפח מסוף שנות ה-50 ל-1,333 שקלים
ד"ר גילי תמיר
20 בספטמבר 2021
18:17
עודכן ב 22 ספטמבר 16:47

אישה בת 81 החליטה לשוב לישראל אחרי עשרות שנות מגורים בארצות הברית, אבל המעבר הזה לא עובר חלק - המוסד לביטוח לאומי דורש ממנה לשלם חוב של 1,333 שקלים משנת 1958. היא נולדה ברוסיה ועלתה לארץ, אך התחתנה, החליטה לעזוב לפני כ-60 שנה לארצות הברית וביטלה את האזרחות הישראלית. הילדים, שגדלו באמריקה, החליטו לעבור לגור בארץ והיא רצתה לשוב לישראל כדי להיות קרובה לילדיה. כשהחליטה לחזור וקיבלה את אזרחותה בחזרה, התגלה החוב שתפח מסוף שנות ה-50.

האזינו לשיחה ולפתרונות בתוכנית "זה מגיע לכם" עם ד"ר גילי תמיר בכאן רשת ב

חתנה סיפר: "היא לא זכרה אפילו שיש לה אזרחות ישראלית. בשלב מסוים עצרו אותה במשטרת הגבולות, אמרו לה שהיא אזרחית ישראלית ואז היא ביטלה את האזרחות בשגרירות. לפני 13 שנה בעלה נפטר, ואז היא התחילה להגיע יותר. בסוף היא החליטה לקנות פה דירה ליד הילדים. היא החליטה לחזור להיות ישראלית, ואז התחלנו לקבל הודעות שיש לה חוב מלפני 60 שנה. הם עיקלו לה את כל הבנקים שאין לה".

המלצנו לחתן לפנות לקליניקה משפטית לזכויות אזרחים ותיקים באוניברסיטת בר אילן או לשירות ייעוץ לאזרח של משרד הרווחה. במקביל, יש להגיש בקשה לבחינת חוב לביטוח לאומי, מה שעוצר את הליכי הגבייה והעיקולים.