בית חולים
צילום: דוד כהן, פלאש 90

בגלל העומס: כשליש מהחולים הנזקקים לטיפול נמרץ לא מאושפזים במחלקה

פרסום ראשון: החולים שזקוקים לטיפול נמרץ מאושפזים במחלקות אחרות והטיפול בהם נפגע • בכירים במערכת הבריאות לכאן חדשות: "המערכת לא יכולה לעמוד בכזה עומס לאורך זמן"
קטי דור
22 בספטמבר 2021
19:47

בבתי החולים מרגישים כבר זמן רב שהם בקצה גבול היכולת, בעיקר במחלקות לטיפול נמרץ. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום (רביעי) לראשונה כי כמעט שליש מהחולים הזקוקים לטיפול נמרץ לא מאושפזים ביחידות במחלקות אלה בגלל העומס. בכירים במערכת הבריאות שאמונים על בתי החולים אומרים כי "המערכת לא יכולה לעמוד בכזה עומס לאורך זמן". 


המאושפזים במחלקות אחרות מקבלים מכשיר הנשמה, אבל לא זוכים לטיפול האינטנסיבי שלו זקוק חולה טיפול נמרץ. הכולל צוות שצמוד אליו, אחיות ורופאים. מדי פעם רופאי טיפול נמרץ באים לראות את החולים שמאושפזים במחלקות אחרות. אך כמה מהם אומרים לכאן חדשות שחולים אלה מקבלים טיפול פחות טוב ותומך.

המחסור כעת הוא בעיקר בצוותים הרפואיים – אין מספיק אחיות ורופאים, והמדינה לא עומדת במה שהבטיחה למערכת הבריאות: פעימה בסוף אוגוסט של כמות רופאים ואחיות, וגם לא עוד פעימה בספטמבר - של אותה כמות.

כמו כן, מתוך 40 חולים שמחוברים למכונת אקמו, מעל 90% הם מתחת לגיל 60, וכמעט 90% מהם לא מחוסנים. אין אפילו חולה אחד שחוסן בשלוש מנות ומחובר למכונת אקמו.