מלכה לייפר
צילום: פלאש 90

ביהמ"ש באוסטרליה: יש די ראיות להעמדת מלכה לייפר לדין

נגד לייפר 70 סעיפים של תקיפה מינית שביצעה בשלוש מתלמידותיה. התובעים השמיטו ארבעה אישומים לאחר שהתברר כי אותן עבירות שביצעה לכאורה – נעשו בישראל, ולבית המשפט במדינת ויקטוריה אין סמכות לדון בהן
ורד פלמן ואיתמר מרגלית
23 בספטמבר 2021
08:57
עודכן ב 09:17

בית המשפט באוסטרליה קבע היום (חמישי) שיש די ראיות להעמיד לדין את מלכה לייפר על 70 סעיפים של תקיפה מינית נגד שלוש מתלמידותיה. לייפר עצמה כפרה באישומים. התובעים השמיטו ארבעה אישומים לאחר שהתברר כי אותן עבירות שביצעה לכאורה – נעשו בישראל, ולבית המשפט במדינת ויקטוריה אין סמכות לדון בהן.

המאבק למען לייפר | האזינו לעוד יום

עשרות סעיפי האישום קשורים לעבירות של ניצול מיני בילדים, שנעשו לכאורה בין השנים 2008-2004, בזמן שלייפר ניהלה את בית הספר לבנות "עדת ישראל" במלבורן. לאחר שהכחישה את המיוחס לה, לייפר צפוייה לחזור לבית המשפט בחודש הבא. 

מארגון "מגן" המלווה את הנפגעות נמסר: "אנו מברכים את מערכות הצדק באוסטרליה שלא לקחו את הזמן, וקבעו כי יש תשתית ראייתית בתיק מלכה לייפר. אנו עומדים לצד המתלוננות האמיצות שלא הסכימו לוותר ונלחמו שנים רבות על העמדתה של לייפר לדין, ומשוכנעים שבית המשפט באוסטרליה ירשיע את לייפר וישים סוף לפרשייה הקשה הזאת".

בסוף חודש ינואר לייפר הוסגה לרשויות באוסטרליה, לאחר הליך משפטי שנמשך כשש שנים. בית המשפט העליון קבע שלייפר, מנהלת בית ספר במלבורן, ברת הסגרה. לייפר ערערה על פסיקת בית המשפט המחוזי, שהתקבלה בעקבות עתירה מ-2015, אך כאמור הערעור לא התקבל. בשנת 2016 הופסקו ההליכים נגד לייפר לאחר שנקבע שהיא אינה כשירה לעמוד לדין. בשנת 2018 ביקשה הפרקליטות לחדש את ההליכים נגד לייפר בעקבות חומרי חקירה וחוות דעת שהצביעו על כך שהיא אכן כשירה לעמוד לדין.

בחודש מאי הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על הגשת כתב אישום כפוף לשימוע נגד השר לשעבר יעקב ליצמן, הנוגע לשתי פרשות - מלכה לייפר ומסעדת גולדי'ס. לפי כתב החשדות, ליצמן פעל באופן פסול במטרה להשפיע על הפסיכיאטר המחוזי שישנה את חוות דעתו ויקבע שלייפר אינה ברת הסגרה מבחינת מצבה הנפשי. בכך, לפי כתב החשדות, ניצל את תפקידו ומשרתו ופעל בניגוד לאינטרס הציבורי.