צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

אחרי הבוסטר: מה השפעת ההתחסנות על התחלואה הקשה?

מספר החולים קשה הלא מחוסנים - פי תשעה מאלה שקיבלו מנה שלישית • מספר החולים קשה גדול פי 44 בקרב בני ה-60 ויותר הבלתי מחוסנים, לעומת המחוסנים בשלוש מנות
ליאל קייזר
23 בספטמבר 2021
21:21

התמונות מהמחלקות העמוסות לא מפסיקות לזרום, ובמקביל הוויכוח בשאלה אם להתחסן בחיסון שלישי ואילו אמצעים אפשר לנקוט נגד מי שאינם מחוסנים הולך ומתלהט - ומה אומרים המספרים? הם פשוט מדברים בעד עצמם: בישראל היו אתמול 722 חולים קשה, 57 מהם מחוסנים ב-3 מנות חיסון, 153 הם כאלה שהתחסנו בשתי מנות, אבל עוד לא קיבלו את החיסון השלישי, ו-512 לא מחוסנים כלל.


שימו לב שזועק לשמיים, בעיקר כשמביאים בחשבון את העובדה שבישראל יש הרבה יותר אנשים מחוסנים מלא מחוסנים. ובכל זאת מספר החולים קשה שאינם מחוסנים גבוה פי תשעה ממספר החולים קשה עם מנת בוסטר.

איך זה נראה במספרים מוחלטים? על כל 100 אלף ישראלים בני 60 ומטה - יש פחות מחולה אחד שקיבל שלושה חיסונים וכעת חולה במצב קשה, פחות משני חולים שקיבלו רק שתי מנות חיסון, וכשמונה חולים קשה שאינם מחוסנים כלל.

מה קורה באוכלוסיה המבוגרת יותר? שם על כל 100 אלף ישראלים בני 60 ומעלה, יש בערך ארבעה בני אדם שחלו קשה אף על פי שהתחסנו בשלושה חיסונים, 42 חולים קשה שהתחסנו בשני חיסונים, ו-186 חולים שלא התחסנו כלל ומאושפזים במצב קשה. כלומר מספר החולים קשה גדול פי 44 בקרב בני ה-60 ויותר הבלתי מחוסנים, לעומת המחוסנים בשלוש מנות. נראה שאת מתנגדי החיסונים העיקשים גם הנתונים המובהקים האלה לא משכנעים, ובכל זאת - זה מה שאומרים המספרים.