צילום: אי-פי

פרשת פגסוס: דיווח – טלפונים של חמישה שרים בצרפת נפרצו

חקירות שבוצעו על ידי שירותים מיוחדים במדינה זיהו נוכחות של "סמנים חשודים" במכשירים
עמיחי שטיין
23 בספטמבר 2021
22:07

לפי כלי תקשורת בצרפת דיווחו הערב (חמישי) כי טלפונים סלולאריים של חמישה שרים נפרצו על ידי תוכנית הריגול "פגסוס" של NSO בין 2019 ל-2020. לפי הדיווח, חקירות שבוצעו על ידי שירותים מיוחדים בצרפת אחרי פרסום הפרשה, הובילו לזיהוי "נוכחותם של סמנים חשודים" במכשיריהם של השרים. 

עם חשיפת הפרשה, דווח ב"וושינגטון פוסט" על כך שנשיא צרפת עמנואל מקרון היה בתוך רשימת המטרות שנחשפה, ולצדו 15 שרים בממשלת צרפת. בחודש יולי הודיעה התביעה בפריז כי היא פותחת בחקירה רשמית בעקבות הפרסומים האחרונים שתוכנת פגסוס של החברה הישראלית שימשה למעקב אחר פוליטיקאים, עיתונאים ופעילי זכויות אדם. פתיחת החקירה התאפשרה בעקבות תלונה של כלי תקשורת מקומי, לפיה שירותי המודיעין של מרוקו התקינו את תוכנת הריגול בטלפונים של שני עיתונאים שלו.

מאחורי תעשיית הצללים של ישראל | עוד יום

תחקיר נרחב של 17 כלי תקשורת ברחבי העולם חשף שמדינות השתמשו בתוכנת הריגול "פגאסוס" של חברת "NSO" הישראלית כדי לעקוב אחר פעילי זכויות אדם, עיתונאים ועורכי דין. "פגאסוס" מאפשרת לחדור למכשירי אייפון ואנדרואיד, ולחלץ הודעות, תמונות, מיילים ותיעוד שיחות. נוסף לכך, התוכנה מאפשרת להפעיל את המיקרופון של המכשיר הסלולרי, מבלי שבעליו יודעים על כך.

בעקבות התחקיר חסמה חברת NSO כמה מלקוחותיה הממשלתיים משימוש בטכנולוגיה של החברה בשל חשד לשימוש לרעה בכליה, כך לפי עובד בחברה שדיבר עם NPR. גורם מסר לאתר האמריקני כי "יש חקירה בנוגע לחלק מהלקוחות. חלק מהלקוחות הושעו". הגורם הסכים לדבר רק באנונימיות, בטענה כי מדיניות NSO היא לא להגיב יותר לשאלות מהתקשורת בנושא זה.

תגיות:
NSO