נשיא קטלוניה הגולה קרלס פוג'דמון
צילום: אי-פי

נשיא קטלוניה לשעבר פוג'דמון נעצר באיטליה

פוג'דמון נאשם בספרד בהמרדה, בעקבות משאל העם שארגן לפני ארבע שנים • הוא נעצר עם נחיתתו בסרדיניה ויובא בפני שופט שיחליט אם להסגירו
מערכת כאן חדשות
24 בספטמבר 2021
09:32

הנשיא לשעבר של חבל קטלוניה בספרד, קרלס פוג'דמון, נעצר הלילה (שישי) באי סרדיניה שבאיטליה. כך נאמר בהודעה שפרסם משרדו של פוג'דמון, הגולה בבלגיה. פוג'דמון נאשם בספרד בהמרדה, בעקבות משאל העם שארגן לפני ארבע שנים והכרזת העצמאות של החבל שבראשו עמד.

לפני כחצי שנה ביטל הפרלמנט האירופי את החסינות של פוג'דמון. ממשרדו נמסר שמשטרת הגבולות האיטלקית עצרה אותו עם נחיתתו בסרדיניה, והוא צפוי להיות מובא לפני שופט – כדי שיקבע אם להסגירו, או לשחררו.

לפני כשנתיים אמר פוג'דמון בריאיון לשעה הבינלאומית בכאן רשת ב כי  כי לאיחוד האירופי יש סטנדרט כפול. "יש לאיחוד אינטרס עצום להטיף מוסר למקומות אחרים בעולם ועם זאת יש לו גם בעיות פנימיות שבהם לא מוכן אפילו להודות", אמר הנשיא הגולה. 

"יש בהחלט חשש שמצבם של העצורים יחמיר בעקבות עליית הימין וזאת אולי ההוכחה הכי נחרצת שמדובר במשפט פוליטי. אם זה לא היה כך, למתרחש בזירה הפוליטית לא היה שום חשיבות. אבל כולנו מודאגים מהרדיקליזציה האפשרית של הימין הספרדי", הוסיף פוג'דמון. 

פוג'דמון החליט להפוך את קטלוניה לעצמאית למרות המחאות והאיומים מצד ממשלת ספרד. משאל העם יצא לדרך ב-2017 ופוג'דמון הכריז על עצמאות החבל. ספרד פיזרה את הממשלה המקומית והשתלטה על מוסדות השלטון בחבל המורד. פוג'דמון נמלט ועבר ממדינה למדינה עד שהתיישב בבריסל.

תגיות:
ספרד