-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

שתי יולדות חולות קורונה שלא חוסנו מאושפזות במצב קשה וקריטי

שיא מחוברים לאקמו בגל הרביעי: 85% מהם לא חוסנו כלל • 6,314 מאומתים חדשים אתמול, עלייה במקדם ההדבקה. שיעור הבדיקות החיוביות – 5.14%. מתחילת ספטמבר נוספו 529 נפטרים.
דקלה אהרן שפרן
24 בספטמבר 2021
10:14
עודכן ב 17:28

שר הבריאות ומנכ״ל המשרד בהודעה חריגה: נותנים גיבוי מלא לד״ר אלרעי פרייס, לא נעבור בשקט על השתלחויות אישיות.

שתי יולדות חולות קורונה שלא חוסנו מאושפזות במצב קשה וקריטי בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים - כך עדכן בית החולים היום . יולדת בת 20 שנותחה בניתוח קיסרי בשבוע 28, מונשמת ומורדמת במצב קריטי. יולדת בת 27 נותחה בשבוע 27 ומקבלת סיוע נשימתי במצב קשה. 50 חולי קורונה מאושפזים הערב בבית החולים בשתי מחלקות הקורונה, 20 מהם במצב קריטי. 

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי 41 חולי קורונה מחוברים למכשירי אקמו, מדובר בשיא בגל התחלואה הרביעי. 35 מהם, לא חוסנו כלל, שניים בתהליכי חיסון וארבעה מחוסנים ללא מנת הדחף. אף חולה שקיבל את הבוסטר לא מחובר למכונת אקמו. מתחילת חודש ספטמבר נוספו 529 נפטרים.

חוקרי האוניברסיטה העברית המנטרים את מגפת הקורונה הציגו בדיון שנערך אתמול עם ראש הממשלה דו"ח לפיו נמשכת ירידה של מקדמי הדבקה. עקב כך ישנו צפי לשימור ירידה בהדבקות בעשרת הימים הקרובים ומכאן צפויה להגזר גם ירידה בתחלואה קשה חדשה. הם הוסיפו שצפוי עיכוב בירידה בתחלואה קשה בבתי החולים של כשבוע עד שבועיים, והדגישו: "המחלה מתקדמת באמצעות האוכלוסיה שאינה מחוסנת או שהחיסון פג תוקפו". 

לפי הדו"ח, כשהתו הירוק יותאם לחיסון בתוקף – יש צפי לצמצום משמעותי בהדבקה בהנחה שהתו הירוק ישמר. להגבלת התקהלויות מעבר לחיוב תו ירוק צפויה השפעה קטנה ביחס להדבקה בהנתן שהתו הירוק נשמר. אבל ניתן וכדאי לבחון זאת ישירות בתחקורים.

החוקרים הוסיפו בדו"ח כי "חזרת המשק לפעילות בתחילת אוקטובר עלולה לגרום להתחלת עליה ויש להמשיך לבחון את ההדבקה. המצב הנוכחי – מאפשר תגובה בזמן אמת לשינוי במגמה. מספר הילדים הנדבקים בפתיחת מערכת החינוך צפוי להיות 3,000-1,500. לפיכך מספר הבידודים הצפויים משימור מדיניות הבידודים הנוכחית יהיה קטן ממספר הבידודים שנגזר לפני ראש השנה. 

בתוך כך, אתמול אובחנו 6,314 נדבקים חדשים בקורונה. מספר החולים במצב קשה ירד ל-703, מהם 203 מונשמים. מקדם ההדבקה, שהיה בירידה במשך כמה ימים, עלה ל-0.89. עם זאת, שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 5.14% מתוך כ-130 אלף שנערכו אתמול.

חבר צוות המומחים המייעץ לקבינט הקורונה, הפרופסור נדב דוידוביץ אמר בריאיון לרן בנימני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי אי אפשר להשקיע רק בחיסונים וצריך להטיל גם הגבלות על התקהלויות. לדבריו הצוות ימליץ לקבינט הקורונה להגביל עד 300 בני אדם במקומות סגורים ולהטיל גם הגבלות על התקהלויות באופן כללי. בעניין פתיחת שנת הלימודים אמר דוידוביץ' כי מדובר במהלך נכון אך צריך לעשות אותו באופן אחראי. 

תגיות:
קורונה