=
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סרבנות החיסונים – שבר בסולידריות הישראלית

ההתגייסות למען האחר שאנחנו הישראלים כל כך גאים בה פתאום נעלמת. זכותם של אנשים לא להתחסן, אבל לא להיבדק? בשם איזה ערך? אלו שנושאים דגלי דמוקרטיה וזכויות, רומסים על הדרך זכויות של אחרים | דעה
תמר אלמוג, דעה
24 בספטמבר 2021
23:27

אני ישראלית גאה, גדלתי בבית ישראלי ציוני וכך אנחנו גם מגדלים את ילדינו. אחד הדברים שהם מקור גאווה בעיני הוא החברה הישראלית, העם שמתגייס לעזרה. אלו אותם הסיפורים למשפחה בחו"ל, שכאן כשמישהו נופל ברחוב – כולם רצים לעזור. כל ישראלים ערבים זה לזה. ודווקא מהמקום הזה, כל כך מבאס לראות מה שקורה פה.

סולדיריות ודאגה לזולת, ערכים שאנחנו מתגאים בהם כל כך, פתאום נעלמים, זה שבר ערכי. אני לא יכולה להבין אנשים שיכולים להתחסן אבל בוחרים שלא לעשות את זה – אבל זאת זכותם. אני חולקת עליהם, אבל מכירה בזכותם. אבל מי שמסרבים גם להתחסן וגם להיבדק? בשם איזה ערך זה? אתם מתעקשים על זכויות, אבל מה עם הזכויות שלי? 

איזה ערך הם מעמידים מול הערך של חיי אדם, של שמירה על הזולת? בשם מה מסכנים את הבריאות? הם נושאים דגלי דמוקרטיה וזכויות, ועל הדרך רומסים זכויות של אחרים. במשפטית יש עקרון שנקרא "עקרון הגולגולת הדקה", בגדול הוא אומר: אם החטפת למישהו מכות, אתה לא יכול להתפלא אחר כך אם הפגיעה היתה קשה ממה שתכננת, כי יש לו גוגלגולת דקה. אז על אותו עקרון, יש את העניין של מחלות רקע או מערכת חיסונית מוחלשת. 

נכון, זה לא פלילי. זה "סתם" לא מוסרי.