חיסון קורונה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הכנסת החלה לחייב עובדים בתו ירוק רק בשבוע האחרון

מנהלת הלשכה של ח"כ רות וסרמן-לנדה ציינה בהתכתבות בפייסבוק: "אפילו לא שאלו או ביקשו פעם אחת תו, חרטא" • מנכ"ל משרד הבריאות קרא לחברי הכנסת הלא מחוסנים להשתמש בבדיקות מהירות, טרם בואם למשכן • פרופ' זרקא לכאן רשת ב: "יש כבר בודדים שקיבלו מנה שלישית ושוכבים בבתי החולים"
מיכאל שמש
26 בספטמבר 2021
08:00

הכנסת החלה לחייב את העובדים בהצגת תו ירוק רק לפני כשבוע, כך פורסם היום (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. בשבועות האחרונים ניתן היה להיכנס לכנסת כמעט בצורה חופשית, בלי לדרוש מן הבאים תו ירוק או תוצאה שלילית של בדיקה. מנהלת הלשכה של חברת הכנסת רות וסרמן-לנדה מכחול לבן סיפרה בהתכתבות בפייסבוק כי מעולם לא שאלו אותה אם התחסנה או נבדקה, גם לא בכניסה לדיוני ועדת הקורונה. בין השאר כתבה: "אפילו לא שאלו או ביקשו פעם אחת תו חרטא".

חברת הכנסת וסרמן-לנדה מסרה בתגובה: "מנהלת לשכתי התבטאה שלא על דעתי ובניגוד מוחלט לעמדתי הברורה בעד חיסונים. אני ועובדי לשכתי, לרבות מנהלת הלשכה, מחוסנים לחלוטין ובעלי תו ירוק". בהנהלת הכנסת העדיפו שלא להגיב על הדברים.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, התייחס הבוקר להחרגת הכנסת מהתו הירוק והחלטת הממשלה שלא לצמצם את ההתקהלויות, למרות המלצות המומחים.


בעניין החרגת הכנסת מהתו הירוק אמר כי "כדוגמה זה לא דבר טוב. אני מבין שגם חבר כנסת לא מחוסן חייב לבוא ולהצביע. אני קורא להם להשתמש בבדיקות המהירות". פרופסור אש הסביר כי "הכנסת היא אחד מאותם המקומות שאנחנו יכולים להגדיר כחיוניים, ועד היום נמנענו מלחייב להיכנס עם תו ירוק, אבל יכול להיות שזה מקום שמבחינת הניראות צריך להיות בו תו וירוק. צריך לשקול את זה".

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

בנושא החלטת הממשלה שלא לצמצם את ההתקהלויות אמר מנכ"ל משרד הבריאות: "זו החלטה של הממשלה שרואה את הדברים בצורה רחבה יותר, אני מקבל את זה שיש שיקולים אחרים. אני מקווה שהחיסונים יגברו על התחלואה - אנחנו חייבים שיהיו הרבה יותר מחוסנים כדי לראות ירידה משמעותית בתחלואה", אמר והסביר כי "המאמץ לחסן את הלא מחוסנים הוא הדבר הכי חשוב. מערכת הבריאות תיתן את הטיפול לפי המצב הרפואי ולא לפי מצב ההתחסנות. יש יותר מה לעשות כדי לשכנע אנשים להתחסן. כרגע זה הולך קשה ולאט מדי".

פרופסור אש התייחס לתרופה רג'נרון ואמר כי "היא עובדת בתנאים מאוד מסויימים, מקווה שתפחית את המקרים שמדרדרים למצב קשה. אך זו לא תרופת פלא, היא לא מחליפה את החיסונים". בסיום הריאיון התייחס אש לדברי מנכ"ל מודרנה לצפי להעלמות המגפה בשנת 2022 ואמר: "הנבואה הזו גדולה עליי. אני חושב שזה תלוי בקצב ההתחסנות בכל העולם".

פרופ זרקא: "בדיקת תו ירוק בכניסה - זה לא אפס סיכון"

ממונה הקורונה פרופסור סלמאן זרקא התייחס בתוכנית קלמן ליברמן להאשמות של גורמים בממשלה נגד המומחים וכן לצורך בצמצום התקהלויות. פרופסור זרקא אמר כי המחלוקת בין גורמי המקצוע למקבלי ההחלטות לגיטימית, אך מתפקידם של הראשונים להזהיר: "חובתנו המקצועית לבחון את הנתונים ולבוא עם המלצות. חייבים לבחון את כל החלופות. אנחנו בעד משק פתוח, אבל מסתכלים אל העתיד הקרוב. צריך לבחון ברצינות את הגבלת ההתקהלויות", אמר. 

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

פרופ' זרקא אמר כי "מצבנו מטריד. כמות החולים הקשים לא יורדת, כמות המונשמים והמחוברים לאקמו, וכל זה בחופשה. התחלואה עשויה לעלות. הלא מתחסנים שנמצאים בבתי החולים - חייב לצלצל לכולנו, גם לאלו שעדיין לא קיבלו את המנה השלישית". עוד הוסיף כי חיסון שלישי איננו הגנה מוחלטת וכי גם "בדיקת תו ירוק בכניסה - זה לא אפס סיכון. יש פתרונות ביניים, למשל תפוסה של 50%. בגובה הלהבות והלימודים באוקטובר יש לבחון צמצום התקהלויות. יש כבר בודדים שקיבלו מנה שלישית ושוכבים בבתי החולים", הסביר.