יהודה ג'אד נאמן
צילום: מוטי קיקיון, מתוך ויקיפדיה

יוצר הקולנוע יהודה ג'אד נאמן הלך לעולמו בגיל 84

חתן פרס ישראל לקולנוע לשנת 2009 היה גם פרופסור אמריטוס באונ' תל אביב, רופא, במאי קולנוע ומפיק ישראלי. בשנות ה-70 יצר סרטים לערוץ הראשון. ג'אד נאמן הותיר אחריו שתי בנות ואישה, אחרי מאבק במחלת הסרטן • משפחתו ספדה לו: "לא הפסיק ליצור, לחלום ולקוות. הוא עמד ליצור סרט על פוסט טראומה לאומית ומלחמת יום כיפור ונלחם על זה עד נשימתו האחרונה"
דורית מזרחי
26 בספטמבר 2021
14:17

יוצר הקולנוע וחתן פרס ישראל יהודה ג'אד נאמן הלך לעולמו היום (ראשון) בגיל 84 אחרי מאבק במחלת הסרטן. ג'אד נאמן היה רופא, במאי קולנוע ומפיק ישראלי, חוקר קולנוע ופרופסור אמריטוס בחוג לקולנוע ולטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב. זכה בפרס ישראל לקולנוע בשנת 2009. 

ג'אד יצר מספר סרטים קצרים. בתחילת שנות ה-70 יצר סרטים דוקומנטריים ודרמות לערוץ הראשון. השאיר אחריו שתי בנות ליבה ורננה ואישה, פרופסור תלמה הנדלר. 

"לא הפסיק ליצור, לחלום ולקוות"

משפחתו של נאמן ספדה לו: "ג׳אד אהובנו נלחם במחלת הסרטן עד הרגע האחרון, כפי שנלחם כל חייו על מה שאהב והאמין בו. הוא אהב את החיים ולא הפסיק ליצור, לחלום ולקוות. ביום חמישי האחרון נערכה קריאת תסריט לסרט שעמד ליצור יחד עם עמית ליאור, דן רונן ומורן עובדיה על פוסט טראומה לאומית ומלחמת יום כיפור. ההקראה, בהשתתפות שחקנים, תועדה וג'אד הספיק לראות חלק מחלומו מתגשם. הוא נלחם על עשיית הסרט עד נשימתו האחרונה. הוא ישאר חקוק בליבנו".

חתן פרס ישראל היה גם בין מקימי הרשימה המתקדמת לשלום, רשימה יהודית-ערבית שהשתתפה בבחירות לכנסת בשנת 1984, והכניסה את חברי הכנסת מתי פלד ומוחמד מיעארי. בשנת 1999 יזם ג'אד נאמן, יחד עם אסנת טרבלסי, ג'ורג' ח'לייפי ודאוד כותאב, את "פסטיבל הסרטים לזכויות אדם" - הפסטיבל הראשון והיחיד שנערך כשיתוף פלסטיני-ישראלי. הפסטיבל התקיים במקביל בסינמטק תל אביב ובמרכז תרבות ברמאללה.

שר התרבות והספורט, חילי טרופר ספד לנאמן: "יהודה תרם תרומה משמעותית לקולנוע הישראלי והביא למסכים סיפורים אנושיים מרגשים וייחודיים וחשף אותם לכלל העם. יהי זכרו ברוך״.