דגל גאווה
צילום: אי-פי

היסטוריה בשוויץ: אושרו נישואים חד-מיניים במשאל עם

המפלגה הימנית קיצונית היא שכפתה משאל עם לאחר שהתנגדה למהלך • מדובר בהצבעה היסטורית במדינה האירופית - אחת האחרונות שלא התירה זאת בחוק עד כה • יוזמת "נישואין לכל" תשווה את הזכויות המשפטיות של זוגות נשואים הומוסקסואליים לאלה ההטרוסקסואלים לגבי אימוץ ילדים, תקל קבלת אזרחות שווייצרית וקבלת תרומות זרע
בר שפר
26 בספטמבר 2021
18:48

תושבי שוויץ אישרו היום (ראשון) נישואים חד מיניים במשאל עם, עם רוב של כשני שלישים. מדובר בהצבעה היסטורית בשוויץ, אחת המדינות האחרונות באירופה שלא התירה זאת בחוק עד כה. 

התרת נישואים חד-מיניים זכתה לגושפנקא רשמית אחרי שהפרלמנט והממשל הפדרלי תמכו ברעיון. 64.1% מהבוחרים הצביעו בעד היוזמה לאפשר "נישואין לכל", וזו זכתה לרוב במרבית הקנטונים של שווייץ. עם אישור הצעת החוק, לזוגות הומוסקסואליים נשואים יהיו בדיוק אותן זכויות משפטיות כמו לזוגות הטרוסקסואלים נשואים בכל הנוגע לאימוץ ילדים, וכן תהיינה הקלות אצל בני זוג גאים שירצו לקבל אזרחות שווייצרית. נוסף לכך, זוגות של לסביות שינשאו יוכלו יותר בקלות לקבל תרומות זרע.

למעשה, הממשלה הפדרלית והפרלמנט כבר אישרו את החוק המתוקן אך המפלגה הימנית קיצונית "מפלגת אזרחי שוויץ" (SVP) כפתה משאל-עם בנושא. במהלך השבועות האחרונים קמפיין-נגד צבר תאוצה, אך הסקרים הראו מראש שרוב של 63% אזרחי שוויץ תומכים במהלך הליברלי.