הפגנה נגד החוק בארה"ב

"הפלה לא יכולה לבטל טראומה מאונס": החוק שקורע את ארה"ב

יותר מ-50 שנה אחרי שפסיקה היסטורית של בית המשפט העליון בארה"ב התירה לנשים לעבור הפלות, הזכות הזו נמצאת עכשיו שוב בסכנה. במדינת טקסס נכנס לתוקף החודש חוק האוסר על ביצוע הפלות אחרי השבוע השישי להריון, אפילו במקרה של אונס. מדינות אחרות שבהן רוב רפובליקני, מתכוונות גם הן לאמץ חקיקה דומה – ובית המשפט העליון לא מוכן בינתיים לעצור את גל החקיקה
נתן גוטמן
27 בספטמבר 2021
01:09
עודכן ב 28 ספטמבר 11:56

יותר מ-50 שנה אחרי שפסיקה היסטורית של בית המשפט העליון בארצות הברית התירה לנשים לעבור הפלות, הזכות הזו נמצאת עכשיו שוב בסכנה. במדינת טקסס נכנס החודש לתוקף חוק האוסר על ביצוע הפלות אחרי השבוע השישי להריון, אפילו במקרה של אונס. מדינות אחרות שבהן רוב רפובליקני, מתכוונות גם הן לאמץ חקיקה דומה – ובית המשפט העליון, שבעבר התערב כדי לבלום חוקים מסוג זה, לא מוכן בינתיים לעצור את גל החקיקה.

"איך אתם מעיזים לקחת ממני את הסמכות הזאת?", תקפה לוויניה מרקוס, שהייתה קורבן לאונס. קיילי רייטס, נשיאת "טקסנים למען החיים", ארגון המתנגד להפלות טענה: "הפלות לא עוזרות לנשים. הפלה לא יכולה לבטח טראומה של אונס".

החוק יפגע בעיקר בנערות צעירות ובנשים חסרות אמצעים שנכנסו להיריון לא רצוי ולא יוכלו להרשות לעצמן לצאת מחוץ לגבולות המדינה כדי לעבור הפלה. "אילו לא יכולתי לעבור הפלה, לא הייתי מגיעה לקולג', לא הייתי יכולה לטפל בילד שלי כפי שאני עושה כעת", סיפרה תושבת טקסס שעברה הפלה בגיל צעיר.

וזה לא הכול. החוק של טקסס מסמיך כל אזרח להלשין על מבצעי הפלות ולהגיש נגדם תביעה אישית. לא רק רופאים, אלא כל מי שייעץ וסייע לאישה לעבור הפלה, אפילו נהג המונית. "מה אנחנו בדיסלדורף בשנת 1943?", תקפה מנחת הטלוויזיה ג'וי בר. תומכי החוק מתעקשים - זכות העובר בן ששת השבועות גוברת על זכות האם. בריאן יוז, המחוק שיזם את החוק, הסביר: "איננו רוצים להעניש תינוק שטרם נולד בגלל המעשה הנורא שנעשה לאימו. העובר הזה הוא אדם נפרד. הוא הייצור הכי תמים וחסר ישע שיש והוא זכאי להגנה".

שאלת ההפלות עמדה מאז ומתמיד במרכז מלחמת התרבות ומלחמת הזהות של אמריקה. החקיקה בטקסס הציתה מחדש את המאבק בין הליברים והדמוקרטים לאנשי הימין הנוצרי והרפובליקנים. רוב הציבור בארצות הברית תומך בשמירה על הזכות להפלה, אך התומכים בהפלות חוששים שכן החקיקה בטקסס יצרה תגובת שרשרת והיא מהווה תקדים למדינות אחרות.

משבר ההפלות בטקסס כבר הפך לממשי - מרפאות מסרבות לבצע הפלות אחרי השבוע השישי והמבחן המשפטי כבר בדרך לאחר שנגד רופא שביצע הפלות הוגשו שתי תביעות. אם החוק יישאר על כנו, כמעט כל מדינה בעלת רוב רפובליקני תלך בדרכה של טקסס, ואז אפשר יהיה להכריז כי הקרב הגדול של המאה האחרונה למען זכויות הנשים הסתיים בכישלון.