שרון אלרעי פרייב

אלרעי-פרייס: כשוועדה בכנסת אומרת שאין ערעור על המקצועיות של האנשים זה חשוב מאוד

בנט: מכבד את המומחים, אבל הטלת עוד מגבלות היא לא מדיניות הממשלה • בכירים במשרד הבריאות: הביקורת של בנט בעצרת האו"ם על הדרג המקצועי הייתה מסע של דה-לגיטימציה • חבר קבינט המומחים ד"ר יגודה לכאן רשת ב: "התבטאויות כאלה יכולות להרחיק אנשים טובים משירות המדינה"
זאב קם, גילי כהן ודקלה אהרן-שפרן
29 בספטמבר 2021
08:31
עודכן ב 12:20

ההתכתשות בין רה"מ ובכירי משרד הבריאות: ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, התייחסה הבוקר (רביעי) לביקורת שהשמיעה ראש הממשלה בנט על ראשי משרד הבריאות. בדיון בוועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת אמרה ד"ר אלרעי פרייס כי "האמירה של הוועדה על המקצועיות והתמיכה במשרד הבריאות היא חשובה מאוד. אנשים במשרד הבריאות עובדים במקצועיות ובמסירות. וכשוועדה בכנסת אומרת את זה ואומרת שאין ערעור על המקצועיות של האנשים זו אמירה מאוד חשובה".    

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ גלעד קריב, השיב לארלעי-פרייס: "יש בנו את הכרת הטוב ואת הוקרת התודה לאנשי משרד הבריאות. אנחנו יודעים כמה אין להם יום ואין להם לילה. הם עוסקים במקצועיות גדולה. כולנו צריכים לשמור על שיח מכבד. אבל גם לפוליטיקאי מותר להגיד שלא קיבל תשובה מספקת בנושא מסויים. כולנו מאוחדים בכבוד שצריך להקרין לעובדי ולעובדות הציבור במדינת ישראל".

ראש הממשלה בנט הבהיר היום לפני טיסת חזרתו לישראל: "מכבד את מומחי משרד הבריאות, אבל הטלת עוד מגבלות גורפות על כלל מדינת ישראל זו לא המדיניות של הממשלה הזו". הבהרה זו מגיעה אחרי הביקורת שמתח באו"ם על התנהלות הדרג המקצועי וניהול הקורונה, והסערה שעורר בעקבותיה במערכת הבריאות. 

מומחה למדיניות בריאות וחבר קבינט המומחים, ד"ר עדי ניב יגודה, אמר היום בריאיון בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב' כי על אף שלדעתו אף אחד לא נעלב אישית מדברי בנט, להתבטאויות מסוג זה על אנשי משרד הבריאות יכולות להיות השלכות. "זה יכול ליצור מצב שאנשים טובים לא ירצו להגיע לתפקידים בכירים בשירות המדינה מחשש שיתקפו אותם אם יביעו את עמדתם", אמר יגודה.

האזינו לריאיון המלא של ד"ר עדי ניב יגודה בכאן רשת ב

הבוקר מתחו בכירים במערכת הבריאות ביקורת חריפה על דבריו של ראש הממשלה בניו יורק. גורם בכיר במשרד הבריאות אמר לכאן חדשות כי אנשי המשרד עושים את עבודתם נאמנה וכך היה לכל אורך המשבר וכי המתקפה של בנט אינה מובנת ולא ברור מדוע הוא משתלח באנשי המקצוע.

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, אמר כי בדבריו של בנט נחצו קווים אדומים וכי מה שהתחיל כהדלפות מגמתיות מצד גורמים עלומי שם, נחשף כמסע דה-לגיטימציה בוטה מצד ראש ממשלת ישראל כנגד ציבור הרופאים והרופאות, שעושים לילות כימים במלחמה מול נגיף הקורונה.

"דבר כזה עוד לא ראינו מצד שום ראש ממשלה עד היום", אמר פרופ' חגי. לדבריו, איש לא חלק על כך שהדרג הנבחר הוא זה שמכריע ומקבל את ההחלטות במדינה דמוקרטית. אך עם זאת, ביטול או זלזול בעמדתם המקצועית של צוות המומחים ושל בכירי משרד הבריאות, ודאי לא מעידים על הליך קבלת החלטות שיש להתגאות בו. פרופ' חגי אף הביע חשש כי דבריו של ראש הממשלה יהוו רוח גבית עבור מתנגדי המדע, ויפגעו עוד יותר באמון הציבור כלפי מערכת הבריאות.

הממונה על הטיפול במשבר הקורונה, פרופ' סלמן זרקא, אמר כי ציפה שהמסר לכל מדינות העולם יהיה: "בואו ללמוד מהמנהיגות הישראלית אשר נשענת על שדרת רופאים וחוקרים מקצועיים, המובילה את העולם במגפה הזו". זרקא הוסיף כי הוא מאמין שההערכה וההבנה הזו קיימת והיא תשמע בצורה ברורה וחדה יותר בהמשך.

שר הבריאות ניצן הורוביץ התייחס אתמול בריאיון בחדשות הערב על הביקורת שהשמיע בנט, והגן על בכירי משרד הבריאות: "חושב זה היה מיותר ומצטער שזה נעשה". בהמשך אמר: "אנשי מערכת הבריאות עושים עבודה מדהימה ואני מגבה אותם ב-100% משום שאני תומך במדע והרפואה וזה תמיד השיקול הראשון שלנו. חובת מומחי הבריאות היא להציג למקבלי ההחלטות את המלצתם המקצועית".

שלשום, לאחר נאומו בעצרת האו"ם, אמר ראש הממשלה לכתבים כי "עם כל הכבוד למומחים לרפואה, חלקם לא רואים את התמונה המלאה". בנט הוסיף: "לא הם יקבלו את ההחלטות במישור הלאומי, אלא אנחנו".