פרופ' נחמן אש
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאחר ההתקפות על הדרג המקצועי: בנט נפגש עם בכירי משרד הבריאות

בפגישה הוסכם בין הצדדים כי "שיתוף הפעולה ההדוק יימשך" • פרופ' אש לכאן חדשות: "לא שמים את עצמנו במרכז, יודעים את מקומנו". על חיסון ילדים: "לא ינתן לפני אישור ה-FDA" • למרות ההבטחות: רוב התקנים לבתי החולים לא אושרו
גילי כהן ועמיחי שטיין
30 בספטמבר 2021
08:33
עודכן ב 17:19

העימות בין ראש הממשלה ובכירי משרד הבריאות: ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש היום (חמישי) עם בכירי משרד הבריאות. בנט הביע במפגש את הערכתו הרבה לאנשי המשרד ולעובדי מערכת הבריאות כולה, והבהיר למשתתפים, כי שיתוף הפעולה ההדוק שאפיין עד עתה את ההתמודדות עם נגיף הקורונה - יימשך. בפגישה השתתפו גם שר הבריאות, ניצן הורוביץ, מנכ"ל משרדו, פרופ׳ נחמן אש, ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, וממונה הקורונה, פרופ׳ סלמן זרקא. 

ראש הממשלה ושר הבריאות הדגישו בשיחה, כי הם מייחסים חשיבות רבה לעמדת גורמי המקצוע, גם כאשר זו שונה מעמדת דרג מקבלי ההחלטות. הוסכם בין הצדדים כי לא קיימת מחלוקת על כך שבזמן שהדרג המקצועי נדרש להציג את המלצותיו המקצועיות, על דרג מקבלי ההחלטות לבחון את מכלול השיקולים ולקבל את ההכרעות. 

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור נחמן אש, התייחס הבוקר למתיחות, ואמר לכאן רשת ב: "התחושות לא נעימות. אני לא חושב שאנחנו שמים את עצמנו במרכז לעומת אחרים, אנו מביעים את דעתנו המקצועית". בריאיון לחיים לוינסון ועקיבא נוביק הסביר: "אם אנחנו נשאלים בתקשורת מה עמדתנו – נגיד אותה. אנחנו מבינים את מקומנו". "אני חושב שזה היה מחובתנו להמליץ על הגבלת התקהלויות מבחינה מקצועית, ואני מבין גם את ההחלטה שלא לקבל את זה", הוסיף.

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' אש לכאן רשת ב

על פיילוט "הכיתה הירוקה" שיצא לדרך הבוקר, אמר פרופסור אש כי "אנחנו בוחנים את האפשרות של בדיקות מהירות במקום בידוד". מנכ"ל משרד הבריאות התייחס גם להתנגדותה של מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד לכך שהמורים יהיו "סלקטורי קורונה", וטען: "המקום של בית הספר חשוב מכל הבחינות, המורים חייבים להיות חלק מהעניין". 

מנכ"ל משרד הבריאות חזר והדגיש שלא יחוסנו ילדים בישראל לפני האישור של מנהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA): "אנחנו לא חושבים שיש בזה דחיפות כמו מנת הבוסטר. אנחנו מחויבים לחכות לאישור ה-FDA, ועדיין זה לא יהיה אוטומטי, נשקול את השיקולים שלנו".  

למרות ההבטחות: התקנים לבתי החולים לא אושרו

למרות ההבטחות לתקנים עבור בתי החולים המתמודדים עם עומס רב של חולים ומצוקת כוח אדם בעקבות משבר הקורונה, רובם המוחלט לא אושר על ידי משרד האוצר, כך פורסם היום ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

מנהלי בתי חולים אמרו לכאן חדשות כי קבלת התקנים הותנתה בנתוני תחלואה גבוהים שאין להם כמעט היתכנות מתוך כוונה שלא להוציא את המהלך לפועל, זאת למרות שבחודש אוגוסט הבטיח ראש הממשלה תקציב של כשני מיליארד וחצי שקלים למערכת הבריאות, אשר יועד בין השאר לתוספת מיטות ותקנים לכוח אדם בבתי החולים.

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר אז כי מדובר בכ-2,000 תקנים שיתווספו באופן מיידי למערכת הבריאות כעובדים מהמניין ולא כעובדים זמניים. אולם במסמך שהגיע לידי כאן חדשות נכתב כי תוספת התקנים מותנית במספר מאושפזים: מ-1,200 מאושפזים ו-600 חולים קשים, בתי החולים זכאים לפעימה ראשונה של 100 רופאים ו-500 אחיות. תוספת התקנים הצנועה הזאת אכן התקבלה, אולם הפעימה השנייה אמורה להתממש רק במקרה של 2,400 חולים שמאושפזים בבתי החולים ו-1,200 חולים שמצבם קשה.

מנהל אחד מבתי החולים אמר כי מדובר בנתונים לא מציאותיים וכי זה ברור שההתניות האלה לא יתרחשו בפועל ולמעשה למרות ההצהרות על הגדלת יכולת הספיקה של בתי החולים בפועל – ברור שהתקציב הזה לעולם לא יגיע.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי בניגוד לנטען, אין התניה לתקצוב בתי החולים במספר חולי קורונה גבוה וכי באופן טבעי, ככל שהעומס על בתי החולים עולה, יש צורך בכח אדם נוסף על מנת להתמודד עם העומס. עוד נמסר כי כוח אדם זה אינו מייצר רופאים בן רגע, אלא מסיט כוח אדם רפואי מהקהילה אל האשפוז. בתגובה אמרו בכירים בכמה בתי חולים כי באוצר לא דוברים אמת וכי התקצוב אכן מותנה במספר החולים.

בהכנת הידיעה השתתפה דקלה אהרן-שפרן