ועדת החקירה אסון מירון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת החקירה לאסון במירון: המהנדס הראשי מודה – לא בדקתי את המעבר שבו אירע האסון

עאמר ח'ליילה, מהנדס הבטיחות של האתר במירון, העיד בפני ועדת נאור ואמר כי המעבר היה קיים עוד לפני שנכנס לתפקיד והוא החליט להוסיף מעברי חירום. בהמשך יעידו פנחס אזרזר, עובד בבי. סי. ס. הנדסה ולשעבר ראש ענף אבטחה ורישוי במשטרה. בנוסף יעיד סנ"צ משה ברקוביץ', לשעבר יועמ"ש המחוז הצפוני במשטרה
אמוץ שפירא
30 בספטמבר 2021
11:45

ועדת החקירה לאסון במירון המשיכה היום (חמישי) לשמוע עדויות בנושא האסון. מהנדס הבטיחות הראשי של האתר, עאמר ח'ליילה מבי. סי. ס. הנדסה, הודה כי לא בדק אם "מעבר דוב" שבו אירע האסון הוא תקני או לא. הוא הסביר שהמעבר היה קיים עוד לפני שנכנס לתפקיד ומה שעשה היה להוסיף מעברי חירום.

ח'ליילה הוסיף שלפי חוות דעתו, שהוגשה לוועדה בכתב, מתחמי ההדלקה והקבר יכולים להכיל 16,819 איש. אך להערכתו היו בהר בשנים האחרונות הרבה יותר - פי שלושה או ארבעה. לדבריו, בשונה משנים עברו שהאירוע התפרס על יומיים הפעם זה היה על יום אחד.

בדיון העידו בפני יו"ר הוועדה נשיאת בית המשפט העליון לשעבר מרים נאור, הרב מרדכי קרליץ ואלוף במיל' שלמה ינאי, מהנדס הבטיחות עאמר ח'ליילה, מ-BCS הנדסה ופנחס אזרזר, עובד החברה ולשעבר ראש ענף אבטחה ורישוי במשטרה. בנוסף יעיד יועמ"ש המחוז הצפוני במשטרה סנ"צ משה ברקוביץ'. 

בדיון האחרון של הוועדה העיד מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש, שהיה ממונה הקורונה בזמן האסון, אמר שכשרצו לנסח תקנות מתאימות לאירוע היה צריך לקבוע מי ידאג שהמתווה ימומש, אך אף גורם לא רצה לקחת אחריות. לכן לדבריו, התקנות התעכבו ולבסוף לא תוקנו. 

האזינו להסכת בעוד יום

לאחר עדתו של מנכ"ל משרד הבריאות, עלה להעיד סגן קצין אגף התנועה במשטרה, רפ"ק מיכאל טובול. הוא ציין שבזמן ההדקלה במתחם של תולדות אהרן הם ראו שני "גלים אנושיים" - הכוונה לדחיפה של אנשים שיוצרת גל דחיפות. הוא טען שדרש מנציג החסידות להפסיק את זה מיד.