כיתה בבריטניה, בחודש שעבר
צילום: אי-פי

הניסוי הבריטי בכיתה הירוקה הוכיח - יש תחליף לבידודים

בזמן שבישראל מבצעים פיילוט למודל שיחליף את הבידודים בבדיקות, בבריטניה פרסמו כבר את הממצאים שלהם: בדיקות יומיות - "שיטה טובה לא פחות מבידודים"
עמיחי שטיין
01 באוקטובר 2021
02:06
עודכן ב 12:46

בדרך כלל אנחנו אוהבים לומר ש"העולם מתקשר אלינו", אבל בכל הקשור לכיתה הירוקה – בדיקות במקום בידודים, אולי כדאי שנתקשר אליהם. בבריטניה פורסמו השבוע תוצאות של ניסוי ענקי שניסה לבחון: אם אפשר להחליף את הבידודים בבתי הספר – בבדיקות.

איך בוצע הניסוי הזה? בחרו באופן שרירותי 162 בתי ספר וחילקו אותם לשתי קבוצות, עם שתי שיטות טיפול שונות במצב של חולה מאומת המתגלה בכיתה. ב-86 מבתי הספר אם התגלה חולה – התלמידים נשלחו לבידוד של 10 ימים, ב-76 מהם, אם התגלה חולה מאומת – כל הכיתה ביצעה בכל יום, במשך שבוע, בדיקת קורונה. בכל בתי הספר, חשוב להדגיש, לא עטו מסכה.

התוצאות הפתיעו את החוקרים: בתום חודשיים של ניסוי התברר כי בבתי הספר שבהם נשלחו התלמידים לבידוד – חלו כ-59 תלמידים לכל 100 אלף תלמידים. ובקרב בתי הספר שבהם עשו בדיקות בכל יום – חלו כ-62 לכל 100 אלף. כלומר פער של פחות משלושה תלמידים, בממוצע מדעי, בין שתי השיטות.

המשמעות היא, כפי שסיכמו החוקרים, שבדיקה יומית לתלמידים שהיו בסביבת חולה מאומת היא "שיטה טובה לא פחות מבידודים", עם "שיעורים זהים של חולים בקרב התלמידים ואנשי הצוות בשתי השיטות".

המחקר, שפורסם במגזין The lancet, ומומן בידי ממשלת בריטניה, סיכם: "יש לשקול בדיקות יומיות כחלופה בטוחה". ובמילים אחרות: הכיתה הירוקה פועלת. נוסיף עוד כי ההערכה היא שמדובר רק בעניין של זמן – עד שהמודל הזה יאומץ גם כאן בישראל.