תקיפת השוטרים בכפר קאסם
צילום: חדשות בזמן

בנט: האלימות בחברה הערבית הגיעה לנקודה בלתי נסבלת, נילחם בה בכל הכוח

רה"מ התייחס לאירוע בו הותקפו שוטרים בכפר קאסם, ואמר כי הוא "מצפה מהחברה הערבית, שמבקשת מהמדינה להתערב, לתת לשוטרים את כל התמיכה והגב" • יו"ר רע"ם מנסור עבאס: "חובה לשמור על שלטון החוק"
גילי כהן והדס גרינברג
02 באוקטובר 2021
21:34
עודכן ב 00:33

ראש הממשלה, נפתלי בנט התייחס הערב (שבת) לאלימות בחברה הערבית ולתקיפת השוטרים בכפר קאסם ביום שישי האחרון, ואמר: "אני עומד לצד השוטרים שהותקפו באלימות קשה בכפר קאסם. האלימות בחברה הערבית הגיעה לנקודה בלתי נסבלת. נילחם בה בכל הכוח. אני מצפה מהחברה הערבית, שמבקשת מהמדינה להתערב, לתת לשוטרים את כל התמיכה והגב. נגיע לתוקפים ונמצה עימם את הדין".

בדבריו התייחס בנט לאירוע בו שני שוטרים ומתנדב של המשטרה נפצעו. התקיפה אירעה כששוטרי תחנת משטרת כפר קאסם הגיעו לבניין העירייה בעקבות דיווח על אדם שנלקח באלימות לתוך המבנה. במקום התפתח עימות, בו תקפו עשרות מעורבים, בהם מאבטחים בעירייה, את השוטרים. 

ארבעה חשודים נעצרו אתמול, שניים מהם שוחררו הערב לאחר שהסתבר שלא לקחו חלק בתקיפה או בסיוע לבריחה של התוקפים. השניים שנותרו במעצר – אסלם טאהא וחמאדה עאסי – יובאו מחר להארכת מעצרם בבית משפט השלום בפתח תקווה. הם תועדו בסרטון תוקפים את השוטרים. 

בתוך כך, במשטרה אומרים כי הם אינם מתכוונים לנקוט בצעדים נגד ארגון השמירה המקומי שאליו משתייכים תוקפי השוטרים - אלא לפעול מולם באופן ספציפי.

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב גם התייחס לאירוע ואמר: "אני גאה בשוטרים שלא נרתעו בפני מיליציה מקומית בכפר קאסם, פעלו בדיוק כמצופה משוטר בישראל ולא הבליגו בפניה. מדינת ישראל היא הריבון והמשטרה היא שליחתו, ותפקידה לשמור על שלום הציבור. הדין ימוצה עם החשודים שנעצרו ועם כל אדם שחושב שהוא יכול להרים יד על לובשי מדים".

קודם לכן מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי התייחס אף הוא לאירוע בכפר קאסם ואמר: "לא נעבור לסדר היום אירועי אלימות כלפי שוטרים, כפי שקרה בכפר קאסם. הנחתי את פיקוד המחוז והמרחב לפעול בנחרצות ובתקיפות ולשים את היד על כל מי שלקח חלק באירוע ואנו נעמיד לרשותם את כל האמצעים והכוחות שיידרשו".

יו"ר רע"ם מנסור עבאס פרסם גם גינוי של האירוע: "הבעתי גינוי חד משמעי בפני מפכ״ל המשטרה ניצב קובי שבתאי, איחלתי החלמה מהירה לשוטרים, והדגשתי את החובה לשמור על שלטון החוק ושיתוף הפעולה עם המשטרה".

בסוף השבוע נמשכה האלימות בחברה הערבית. הבוקר נקבע מותו של מהראן מוגרבי, בן 42, שנורה אמש בחיפה. הוא פונה לבית החולים רמב"ם במצב קשה ומת מפצעיו. כמו כן, נפצע היום ילד בן שלוש בכפר ג'דיידה מכר בגליל מירי כדור תועה בחתונה בכפר יאסיף הסמוך. הוא נפצע באורך קל פונה לבית החולים הגליל בנהריה.

מתחילת השנה נרצחו 95 ערבים בישראל, על פי נתוני המעקב של עמותת יוזמות אברהם. 80 אזרחים ו-15 שאינם אזרחים. מבין כלל הנרצחים, 13 הן נשים. ב-75 מהמקרים, הרצח נעשה באמצעות כלי ירייה.