הפגנת מטפלות בתל אביב

שביתת מעונות היום: כאלפיים הפגינו בתל אביב

המפגינים חסמו לסירוגין צירים מרכזיים • כ-70 אלף פעוטות עד גיל 3 לא שבים למסגרות עד להודעה חדשה בשל השביתה • נציגי מעונות היום טוענים למחסור חמור בכוח אדם ודורשים להעלות את שכר המטפלות - "בנט וליברמן מוכנים לקיים משא ומתן עם חמאס, אבל איתנו לא". שר הרווחה: "המטפלות צודקות במאבק, מקווה שתוך יומיים זה יסתדר" • משרד האוצר: הדרישות יחייבו העלאה של התעריף שמשלמים ההורים
איתי שיקמן וסולימאן מסוודה
03 באוקטובר 2021
06:01
עודכן ב 16:15

ראשי מעונות היום המפוקחים פתחו הבוקר (ראשון) בשביתה עד להודעה חדשה. כתוצאה מכך כ-120 אלף פעוטות עד גיל 3 יישארו בבית. נציגי מעונות היום טוענים למחסור חמור בכוח אדם ודורשים להעלות את שכר המטפלות. כ-2,000 מטפלות ומטפלים הפגינו הבוקר בתל אביב. הם צעדו מכיכר רבין וחסמו את רחוב אבן גבירול.


"הממשלה כופה עלינו לפתוח בעיצומים ובשביתה בסירובה לנהל איתנו משא ומתן", אומרים בארגוני מעונות היום. "זו פגיעה ישירה בילדים, הורים ומחנכות מטפלות. ראש הממשלה בנט ושר אוצר ליברמן, שמסכימים לנהל משא ומתן עם החמאס, מסרבים לנהל אותו עם המטפלות שמרוויחות 5,000 שקל בחודש וקורסות תחת העומס".

שר הרווחה מאיר כהן התייחס לנושא בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב ואמר בריאיון לאריה גולן: "המטפלות צודקות במאבק, מקווה שתוך יומיים זה יסתדר. יש משא ומתן ויש שיח של אנשי החינוך עם המנהיגות שלהם". 

משרד האוצר לארגוני המעונות: דרישותיכם יחייבו העלאה של התעריף שמשלמים ההורים

במשרד האוצר הגיבו לשביתת ארגוני המעונות: "צר לנו שויצו ונעמת החליטו לנצל באופן ציני את הורי ילדי המעונות ולנקוט בשביתה, שכן ידוע להם כי השינויים המבוקשים דורשים עבודת מטה מעמיקה שיכולה להתבצע רק לאחר העברת התחום לאחריות משרד החינוך בעוד כמה חודשים". עוד טענו במשרד האוצר כי דרישות הארגונים תחייב "העלאה משמעותית של התעריף שמשלמים ההורים", ועל כן לדבריהם יש לבחון זאת לעומק, בשיתוף כלל הארגונים המפעילים מעונות מפוקחים, בטרם קבלת החלטה סופית.

מלשכת שרת הכלכלה והתעשייה, אורנה ברביבאי, נמסר: "ביום שישי האחרון, השרה שוחחה עם המטפלות שהגיעו למחות מחוץ לביתה והבהירה כי היא תמשיך לעשות כל מאמץ לסייע ולהציג הטענות המוצדקות שלהן. כמו כן התחייבה לשקף את הפערים שעלו לשר האוצר, יחד עם שרת החינוך שעתידה לקבל למשרדה את האחריות לתחום זה בינואר 2022.
למרות זאת, השרה סבורה כי לא נכון לקיים שביתה בטרם מוצג הדיאלוג מול משרד האוצר - צפויה לפגוע באלפי ילדים בתקופה מורכבת ותמנע מהורים רבים לצאת לעבוד".

בשבוע שעבר, לאחר שהמעונות חזרו מחופשת החגים, הם פעלו במתכונת מצומצמת משעה 10:00. כעת הורים לילדים בגיל הרך חוששים מפגיעה כלכלית ממשית. אחד מהם סיפר לכאן חדשות: "עכשיו אחרי החגים והסבלנות של הבוס שלי תיגמר. איפה הממשלה שתדבר עם הנציגים של המעונות? אי אפשר לייצר פה שגרה".