-
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פרסום ראשון | בת 17 שסבלה ממחלת רקע וחוסנה פעמיים מתה מקורונה

הנערה נדבקה בקורונה לפני כמה שבועות, ואושפזה בבית החולים הלל יפה בחדרה, שם המשיך מצבה להידרדר • המשנה ליועמ"ש בדיון בוועדת חוקה: אין תוקף משפטי לתו הירוק הישן, אכיפת התו החדש תחל ביום חמישי • בבתי החולים מאושפזים 564 חולים במצב קשה • פרופ' בליצר: יש להמתין עם ההקלות
קטי דור
04 באוקטובר 2021
10:18
עודכן ב 20:26

נערה בת 17, שסובלת ממחלה מטאבולית שמוגדרת כקלה, והייתה מחוסנת פעמיים, אך לא חוסנה במנה שלישית, מתה מקורונה בבית החולים רמב"ם בחיפה. כך פורסם היום (שני) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11.

הנערה נדבקה בקורונה לפני כמה שבועות, ואושפזה בבית החולים הלל יפה בחדרה, שם המשיך מצבה להידרדר. היא הועברה לבית החולים רמב"ם כשהיא מורדמת ומונשמת, שם אושפזה ביחידה לטיפול נמרץ קורונה. לאחר מכן מצבה הוסיף להיות גרוע, כשריאותיה והמערכת החיסונית קרסו. היום בצהריים נפטרה ובית החולים איפשר לבני המשפחה שהיו בבידוד להיפרד ממנה. 

מבית החולים רמב"ם נמסר כי הנערה טופלה על ידי מיטב המומחים במחלקה וכי הרופאים נלחמו על חייה. בהמשך נכתב: "לצערנו, השילוב בין סיבוך הקורונה שגרם לקריסת הריאות, וחיידק אלים, גרם לתוצאה המצערת". 

התוכנית של משרד הבריאות למאבק בתחלואה בחברה הערבית

משרד הבריאות הציג אמש לשרי קבינט הקורונה תוכנית לשיפור ההתחסנות וצמצום התחלואה בחברה הערבית. על פי הנתונים שהוצגו - שיעור המאושפזים במצב קשה במגזר הערבי עומד על פי שניים מהחברה הכללית. 

המטרות שהוגדרו: להעלות בתוך חודשיים את שיעורי ההתחסנות במנה הראשונה בקרב בני 15-12 בחברה הערבית מ-45% כיום - ללפחות 70%, ואת שיעור ההתחסנות במנה השלישית בקרב בני 60 ומעלה מ-70% כיום - ל-85% לפחות. במשרד הבריאות סימנו את האוכלוסייה הבדואית בדרום, ואת תושבי מזרח ירושלים - כאוכלוסיות יעד מרכזיות. 

את המטרות הללו מתכוונים להשיג באמצעות כמה כלים, בהם מינוי של נאמני התחסנות ביישובים - שיתכללו את מבצע החיסונים בתוך היישובים, הקמת משל"ט חיסונים יישובי ביישובים הזקוקים לתגבור. במשרד הבריאות מדברים על קיום של כנסי הסברה ממוחשבים שיתנו מענה ממוקד על השאלות והצרכים המקומיים, וכן על אכיפה יעילה של התו הירוק החדש בחברה הערבית - תוך  הדגשת יתרונות החיסון.

בהקשר אחר, הבוקר דנה ועדת החוקה בהארכת תוקפו של התו הירוק הקודם בשלושה ימים, עד ליום חמישי, בשל התקלות בהנפקת התו החדש. הוועדה אישרה את הארכת התוקף ודרשה ממשרד הבריאות להביא לדיונה ביום חמישי את ההקלות בתו הירוק החדש. 

ד"ר שרון אלרועי-פרייס אמרה בדיון כי הדעיכה החיסונית לאורך זמן זהה בכל קבוצות הגיל וכי מחלימים יכולים להתחסן מרגע שעברו שלושה חודשים מאז שחלו, אך אינם מחויבים לכך ולמעשה הם כנראה מוגנים לאורך 6-5 חודשים. בדיון הוצגו נתונים המצביעים על כך כי גם בקרב מחלימים קיימת עם הזמן דעיכה במוגנות, וכי בקרב מחלימים שחוסנו או מחוסנים שחלו - נשמרת רמת מוגנות גבוהה לאורך זמן.