כוכבי
צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל: התוכניות המבצעיות נגד הגרעין האיראני ימשיכו להתפתח ולהשתכלל

בכירים בממשל ביידן: מחויבים לשיח דיפלומטי עם איראן, אבל יהיו "דרכים אחרות" אם השיחות ייכשלו. גורם בכיר: נציגים אמריקנים וישראלים צפויים לשתף ביניהם מודיעין והערכות התחלתיות לגבי קצב ההתקדמות של תוכנית הגרעין האיראנית
איתי בלומנטל, עמיחי שטיין ואיתמר מרגלית
05 באוקטובר 2021
07:15
עודכן ב 18:16

הגרעין האיראני: הרמטכ"ל, אביב כוכבי, אומר היום (שלישי) כי התוכניות המבצעיות נגד תוכנית הגרעין של איראן ימשיכו להתפתח ולהשתכלל. בטקס פרישתו של ראש אגף המודיעין, האלוף תמיר היימן, הוסיף כוכבי כי חובתנו להעמיד מענה צבאי אפקטיבי - ובזמן. "כל יחידות אמ"ן וקהילת המודיעין אחראיות למאמץ הזה. גם בעתיד יהיו התוכניות המבצעיות מפתיעות ומשופרות", אמר הרמטכ"ל.

טרם פגישה בין בכירים בממשל ביידן לבכירים ישראלים, הדגיש הבוקר בכיר בממשל האמריקני כי ארצות הברית עדיין מחויבת לשיח דיפלומטי עם איראן, אך יהיו "דרכים אחרות" אם השיחות ייכשלו. הגורם הבכיר ציין כי נציגים אמריקנים וישראלים צפויים לשתף ביניהם מודיעין והערכות התחלתיות לגבי קצב ההתקדמות של תוכנית הגרעין האיראנית.

בכיר בממשל ביידן האשים את הממשל הקודם של דונלד טראמפ כי "מהרגע שיצא מהסכם הגרעין - משך הזמן במסגרתו איראן יכולה להגיע לפריצה גרעינית הצטמצם מ-12 חודשים לחודשים ספורים". בתוך כך, צוות מומחים ישראלי ואמריקני ידון השבוע באפשרות להטיל סנקציות על איראן, במקרה של כישלון המשא ומתן בינה לבין המעצמות.

גורם שמעורה בפרטים ציין: ארצות הברית העבירה לישראל מסרים כי היא מכינה חלופות למקרה שהמשא ומתן ייכשל. בכירים בישראל מסרו: "בקרוב נראה משא ומתן עם איראן - או מהלכים נגדה".