-
צילום: דוברות משטרה

ניצב חכרוש: שב"כ יאסוף מידע על אזרחים ערבים לאיתור נשק לא חוקי

ראש האגף לסיכול הפשיעה במגזר הערבי לכאן רשת ב: "לא תראו את צה"ל ושב"כ ברחובות הערביים. הטיפול והסמכויות עדיין של המשטרה, אבל אנחנו צריכים תגבור" • ח"כ עודה לרדיו מכאן: המשטרה סימנה אותנו, זו מזימה נגד הערבים
קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן
05 באוקטובר 2021
09:08
עודכן ב 11:08

ראש האגף לסיכול הפשיעה במגזר הערבי, ניצב ג'מאל חכרוש, אמר הבוקר (שלישי) לכאן רשת ב ששב"כ יסייע באיסוף מודיעין על אזרחים ערבים בנוגע לנשק בלתי חוקי. ניצב חכרוש התייחס למעורבות הצפויה של שב"כ וצה"ל במיגור הפשיעה בחברה הערבית, וציין בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן: "לא תראו את צה"ל ושב"כ ברחובות הערביים. הטיפול והסמכויות עדיין של המשטרה, אבל אנחנו צריכים תגבור".

האזינו לריאיון המלא עם ניצב ג'מאל חכרוש לכאן רשת ב  

גם יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה הגיב לשילוב של שב"כ וצה"ל במיגור הפשיעה במגזר, וטען בריאיון לרדיו מכאן שהמשטרה סימנה את הציבור הערבי ושמדובר ב"מזימה נגד ערבים". הוא הוסיף: "מבחינת היכולות הטכנולוגיות, המשטרה יכולה להשתמש בהן, היא יכולה להגיד שאנחנו חיים במצב חריג, גם טכנולוגיות כאלה שעוקבות אחרי מכוניות ומצלמות, ושכל זה יהיה בתוך המשטרה. שב״כ במהותו מתעסק במרחב הביטחוני, הוא מתייחס לאנשים מנקודת מבט ביטחונית.  כל השיח הזה הוא טפל, בעצם הם נותנים לנו לבחור – או הפשיעה או שב״כ.

"בקיצור כל מה שעושה עכשיו המשטרה היא בגדר מזימה. כאשר המשטרה אומרת שהיא לא יכולה היא משקרת בצורה פומפבית. היא עושה מזימה נגד בני עמנו, זאת היא האמת. המשטרה אם היא רוצה היא יכולה. אנחנו סוגיה אזרחית ולא ביטחונית אסור לנו להיות סוגיה ביטחונית". 

בריאיון עימו, ניצב חכרוש חזר על דרישת המשטרה לקבל סמכויות משב"כ לצורך תפיסת נשקים בלתי חוקיים. "אנחנו רוצים שש"בכ יסייע, ובכל הנוגע לנשק - אנחנו נבצע". הוא הוסיף שהמעורבות של צה"ל בנושא אמורה להתמקד במניעת הברחות נשק בגבולות. "אנחנו תופסים עשרות כלי נשק ביום, אבל יש זליגה מהגבולות, הבסיסים והשטחים", הוא טען. 

הטיפול בפשיעה במגזר הערבי, לטענת ניצב חכרוש, אמור להתחיל בנוער בחברה הערבית. לדבריו, "הנוער הערבי הוא פצצה מתקתקת, יותר משליש שמסיימים תיכון נשארים ברחוב ללא תעסוקה - ויותר קל להם להגיע לפשיעה. אנחנו מבקשים לטפל בנוער לפני שייזרק לרחוב". 

השר עיסאווי פריג' התייחס גם הוא לנושא בריאיון לרדיו מכאן ואמר כי "הביטחון האישי הוא החשוב ביותר,לכן אני בעד כניסת השב"כ למיגור הפשע בחברה הערבית". 

בתחילת השבוע הממשלה אישרה ששב"כ וצה"ל יסייעו במאבק באלימות בחברה הערבית, תוך התמקדות בסוגיית כלי הנשק הבלתי חוקיים. בהמשך, ראש הממשלה נפתלי בנט הבהיר את הדברים ואמר ששב"כ יסייע במאבק באופן שמוגבל "לתחומים שלא יוצרים מתח עם ייעודו בחוק, ומביאים לידי ביטוי את יתרונו היחסי". השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, התייחס למעורבות הצפוייה של צה"ל וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "אין לצה״ל שום תפקיד בתוכנית שמוביל משרדי, בכל שלוש שעות הדיון המילה 'צה"ל' הוזכרה רק בהקשר של גניבות אמצעי לחימה מבסיסיו ומניעתן".