חברי ועדת נאור
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש מועצת מרום הגליל: "מתחם הרשב"י - טריטוריה בפני עצמה"

ראש המועצה נשאל לגבי תחומי אחריותו בוועדת נאור והסיר מעצמו אחריות על המתחם. השופטת נאור הטיחה בו: "מצדך שהיו לוקחים את מירון למקום אחר" • נציג חסידות תולדות אהרון בדיון: "כל השנים עבדנו בשיתוף פעולה הדוק עם המשטרה. אנחנו דוגמה לאיך צריך לציית לכול הוראות המשטרה והמהנדסים ואסור לוותר על קוצו של י'"
אמוץ שפירא
05 באוקטובר 2021
12:34
עודכן ב 14:39

שידור חי מהוועדה

ועדת החקירה הממלכתית לאסון בהר מירון בראשות השופטת בדימוס מרים נאור המשיכה הבוקר (שלישי) את דיוניה. הראשון שהעיד בפני הוועדה היום היה ראש המועצה האזורית מרום הגליל עמית סופר. "מבחינת המועצה, מתחם הרשב"י הוא אקס-טריטוריאלי. אני לא עושה שם כלום, זה כמו טריטוריה בפני עצמה", אמר סופר. השופטת נאור נכנסה לדבריו ואמרה לו: "מצדך שהיו לוקחים את מירון למקום אחר", ואז שאלה אותו: "יש לך אנטיפתיה למירון?". 

חברי הוועדה המשיכו בביקורת על סופר. שלמה ינאי אמר לו: יש לך חובה חוקית ואתה לא יכול להשתחרר ממנה. סופר הסביר כי ההבנה היא שמי שמטפל באכיפה זו הרשות לאכיפת מקרקעין. הוא הסביר כי התב"ע המתוכננת לאתר מתכוונת להכשיר מבנים לא חוקיים. לדבריו, תחנת המשטרה באתר היא בלא היתר ולא חוקית. 

"האדמור שבור ורצוץ. מה שתחליטו"

בוועדה העידו גם נציגי חסידות "תולדות אהרון", שברחבה שלה התרחש האסון. נציג החסידות צבי הלר אמר: "מה שאמרו לי עשיתי. היו אומרים לי לעצור את האירוע, לא היו צריכים לומר פעמיים. המנהלת של המקום זו המשטרה". הוא הוסיף כי בחסידות יצייתו לכול החלטה שתתקבל בוועדה ובמשטרה: "נציית לכול. אין לי שום צל של ספק שכך יהיה, כי הכאב והצער שאנחנו עוברים, והאדמור שבור ורצוץ - מה שתחליטו". 

עוד הוסיף הלר: "אנחנו ברחוב נחשבים חוג קיצוני, אבל עבדנו בשיתוף פעולה כל השנים עם המשטרה בקשר הדוק הדוק על בטיחות ושלום הציבור. אנחנו דוגמא לאיך צריך לציית לכול הוראות המשטרה והמהנדסים ואסור לוותר על קוצו של י'". בתשובה לשאלת השופטת נאור על הבדל דתי בהדלקה במירון או בירושלים השיב הלר כי האדמו"ר אמר שאין חובה לנסוע למירון. 

מי שולט בהר? | האזינו ל"עוד יום"

אתמול העידו בפני הוועדה ניצב אלון אריה, ראש אגף התנועה במשטרה והרב שלמה רוזנשטיין, יועץ לענייני המגזר החרדי במשרד התחבורה. כמו כן נמסרה לוועדה עדות של עד ראייה לאסון.