-

השר לשעבר יוסף פריצקי הלך לעולמו בגיל 66

פריצקי כיהן בעבר כחבר כנסת וכשר התשתיות מטעם מפלגת שינוי. יו"ר מרצ לשעבר זהבה גלאון ספדה לו: "הוא לא פחד לעמוד מול העולם כולו, וכך גם מול המחלה שחיסלה אותו"
יערה שפירא
05 באוקטובר 2021
17:22

השר לשעבר יוסף פריצקי הלך היום (שלישי) לעולמו בגיל 66. פריצקי כיהן בעבר כחבר כנסת וכשר התשתיות מטעם מפלגת שינוי.

פריצקי נולד בשנת 1955 בשכונת בית הכרם בירושלים. הוא למד בתיכון ליד האוניברסיטה ושירת ככתב צבאי בגלי צה"ל וכמש"ק חינוך בפיקוד המרכז. במקביל ללימודי משפטים באוניברסיטה העברית, עבד כמפיק ועורך מוזיקלי בקול ישראל. בשנת 1983 סיים את לימודיו האקדמיים והחל לעבוד כעורך דין.

בשנת 1996 ייסד את עמותת "עם חופשי", במסגרתה ניהל מאבקים נגד מה שכינה "כפייה דתית". בין היתר נאבק בהקמת בית כנסת ברמת אביב, בקיום מופע להקת המחול בת-שבע באירוע "פעמוני היובל" ונגד הימנעות חרדים משירות בצה"ל.

בבחירות לכנסת ה-15 שהתקיימו ב-2001, הוצב פריצקי במקום הרביעי ברשימת מפלגת שינוי. פריצקי כיהן כחבר בוועדת הכספים ופעל נגד הקצאת כספים ייחודיים למפלגות החרדיות ולמוסדות דת. בכנסת זו אף יזם פריצקי את חוק נציב תלונות הציבור על שופטים, במטרה להגביר את אמון הציבור במערכת המשפט.

בבחירות לכנסת ה-16 שהתקיימו בשנת 2003, מונה לשר התשתיות הלאומיות בממשלתו של אריאל שרון. בתפקידו פעל להחדרת הגז הטבעי למשק האנרגיה הישראלי ולשינויים מבניים בחברת החשמל ובחברת "מקורות". לאחר פיטוריו מהממשלה ביולי 2004 לבקשת יו"ר מפלגתו טומי לפיד, הפך לסיעת יחיד בכנסת בשם "צל"ש" (ציונות ליברליות שוויון). פריצקי בחר שלא להתמודד בבחירות לכנסת ה-17.

יו"ר מרצ לשעבר זהבה גלאון ספדה לו: "חברי יוסי פריצקי נפטר. יוסי, ארנן יקותיאלי ז"ל ואני הקמנו ב-1996 את 'עם חופשי' כחלק מהמאבקים בשנים ההן נגד הכפייה הדתית. היה לו חוש הומור אדיר, היה חכם חד ובול על הנקודה. נבחרנו ביחד לכנסת ב-1999 והוא לא פחד לעמוד מול העולם כולו, וכך גם מול המחלה שחיסלה אותו. היה שלום יוסי".

גם ח"כ מוסי רז ממרצ צייץ בטוויטר: "עצוב מאוד לשמוע על מותו של חברי יוסי פריצקי לשעבר שר ממפלגת שינוי, לשעבר חבר רצ ומרצ, ממקימי "עם חופשי" וממובילי המאבק נגד הכפייה הדתית".