-
צילום: דו"צ, כאן חדשות

כמו תאונת שרשרת - המבצע לאיתור רון ארד יצא משליטה

האם בנט גרם לנזק ביטחוני ולאן נעלם בני גנץ? • רועי שרון ומיכאל שמש מסבירים מה קרה אחרי הנאום
רועי שרון ומיכאל שמש, פרשנות
05 באוקטובר 2021
18:28

תאונת השרשרת של בנט | רועי שרון

המבצע של המוסד להשגת מידע על רון ארד לא נכשל, בכל זאת כל היעדים המודיעיניים צלחו ואף אחד לא נפגע, אבל המבצע לא גילה דבר על גורלו ולא התקבל שום מידע חדש. מבחינת האיראנים, אם ראש הממשלה עומד בכנסת ומספר על מבצע הומניטרי, ואז מתגלה שנחטף להם גנרל, הנסיבות לא משנות. הסיפור הזה מרגיש כמו תאונת שרשרת - משהו שיצא משליטה ואף אחד לא התכוון לדבר הזה, שיצאו פרטים על מבצע של המוסד, שקרה רק לפני חודש. 

בנט ככל הנראה רצה להתייחס לסוגיית השבויים והנעדרים ברמה הערכית, כדי להגיד למשפחות שהממשלה לא מפסיקה ולא תפסיק לחפש. אבל, כשבנט אומר "עדכון ביטחוני" כולם עוצרים את נשימתם. עכשיו, כשיוצאים פרטים מבצעיים זה לא יכול שלא לגרום נזק, ואיראן? היא אולי מרגישה מושפלת. 


התאונה הפוליטית של בנט | מיכאל שמש

בנט רצה אתמול דרמה, כשהוא מודיע לפני הנאום ב"טיזר" שהוא הולך לתת עדכון ביטחוני חשוב - הוא מבין מה ההשלכות. בנט חשב שהוא מטיל פצצה, ייתן את הפרטים שהוא רוצה ופה ייגמר הסיפור, אבל עכשיו יש דיווחים זרים, מספרים סיפורים, אף אחד לא יודע מה נכון או לא והכול בנושאים הכי רגישים, פעולה של כוחות ישראליים מחוץ לגבולות המדינה. 

בקואליציה זה בטוח לא עובר בשקט. עצם השימוש במסר שהוא קודש הקודשים של ביטחון המדינה - בנאום פוליטי - זה בהחלט עורר זעם. שר הביטחון, בני גנץ, התקשה להסתיר את ההרגשה שלו בכניסה לישיבת הממשלה, כשנשאל אם זה פורסם על דעתו: "לא לא, תכף ראש הממשלה יעבור ותוכלו לשאול אותו שאלות".

גנץ בעצם רוצה להגיד: חברים, הפאדיחה הזאת לא שלי. ובנט? בישיבת הממשלה בכלל לא התייחס לסיפור הזה בישיבה. בקושי עברה יממה מאז שהסיפור יצא וחרושת השמועות לא נגמרת.

ראש חטיבת השבויים והנעדרים במוסד לשעבר, רמי איגרא, טוען שבנט עשה טעות גדולה, מקווה שהוא למד לקח שלא חושפים מידע כזה לצרכים פוליטיים, וגם מקווה שאויבינו לא יתעוררו.

צפו בריאיון