פרננס האוגן, היום
צילום: רויטרס

חושפת השחיתויות מפייסבוק בסנאט: "שמים את הרווחים האסטרונומיים שלהם לפני אנשים"

פרנסס האוגן, שנחשפה השבוע כבכירה לשעבר ברשת החברתית, והדליפה אלפי מסמכים סודיים של החברה, מעידה בגבעת הקפיטול: ידעו על ההשפעה שיש לאינסטגרם על דימוי הגוף של נערות
בר שפר
05 באוקטובר 2021
18:28

פייסבוק על הדוכן: בגבעת הקפיטול בוושינגטון נערך היום (שלישי) שימוע נגד חברת פייסבוק, בו מעידה חושפת השחיתויות פרנסס האוגן. הבכירה לשעבר בפייסבוק הדליפה אלפי מסמכים שהוכיחו שמנהלי הרשת החברתית היו מודעים למספר בעיות שנגמרו על ידי האפליקציות שלה, כולל ההשפעה המזיקה והמסוכנת שיש לאינסטגרם על בני נוער ובמיוחד נערות וילדות.

"אנחנו לא צריכים את פייסבוק, היא צריכה אותנו"| שאול אמסטרדמסקי

"אני כאן היום כי אני מאמינה שמוצריה של פייסבוק פוגעים בילדים, מפלגים ומחלישים את הדמוקרטיה שלנו", אמרה האוגן. "הנהלת פייסבוק יודעת איך להפוך את פייסבוק ואינסטגרם לפלטפורמות בטוחות יותר, אבל לא מבצעים את השינויים הנדרשים כי הם שמים את הרווחים האסטרונומיים שלהם לפני אנשים".

האוגן התייחס גם לתקלה שארעה אתמול בשירותי פייסבוק: "אני לא יודעת למה הייתה התקלה הזאת אבל אני יודעת שלמעלה מחמש שעות פייסבוק לא שימשה להעמיק מחלוקות, לערעור דמוקרטיות וגרמה לילדות ולנשים להרגיש רע עם גופן".

הסנאטור הדמוקרטי ריצ'רד בלומנטל מקונטיקט, שנשא את נאום הפתיחה בשימוע, אמר להאוגן כי "המידע שסיפקת לקונגרס הוא ראיה עוצמתית לכך שפייסבוק ידעה שהיא מזיקה לבני נוער. פייסבוק ניצלה בני נוער באמצעות אלגוריתמים חזקים שהדגישו את חוסר הביטחון שלהם", אמר. 

מפייסבוק נמסר: ״היום נערך שימוע בוועדת המשנה לצרכנות בסנאט, עם מנהלת מוצר לשעבר בפייסבוק. העובדת לשעבר עבדה בחברה במשך פחות משנתיים, לא ניהלה עובדים, מעולם לא לקחה חלק בתהליכי קבלת החלטות עם מנהלים בכירים - והעידה יותר משש פעמים כי היא לא עסקה בנושא שעליו נשאלה. אנחנו לא מסכימים עם הצורה שבה היא אפיינה הרבה מהנושאים שעליהם העידה. למרות כל אלו, אנחנו מסכימים על דבר אחד: הגיע הזמן להתחיל ולגבש חוקים לאינטרנט. עברו 25 שנים מאז שחוקי האינטרנט עודכנו, ובמקום לצפות מהתעשייה לקבל החלטות בנושאים חברתיים שאמורות להתקבל על ידי המחוקקים, הגיע הזמן שהקונגרס יפעל בנושא״.

הרשתות החברתיות פייסבוק, אינסטגרם, ווטסאפ ומסנג'ר שבו לפעול בלילה, לאחר שהושבתו כשש שעות. בפייסבוק הביעו צער על התקלה, והודו למשתמשים על סבלנותם. עם זה החברה טרם פרסמה מה גרם לתקלה, שהשפיעה על כ-3 מיליארד וחצי בני אדם ברחבי העולם.

על פי ההערכות לא מדובר במתקפת סייבר, אלא בתקלה בשרתי החברה שנגרמה מטעות במהלך עדכון המערכת. בעקבות התקלה, שותקו אמצעי התקשורת הפנימיים בפייסבוק, ונמנעה כניסת עובדים למטה החברה.