א. ב. יהושע
צילום: גטי אימג'ס

א.ב יהושע לא חושש מהמוות: "צריך לפנות מקום אחרינו"

הסופר המוערך בריאיון לכאן תרבות: "מרגיש הרבה פעמים שהגיעה השעה לפנות את הדרך לדור הצעיר". הוא לא מאמין לטענותיה של גליה עוז על חברו עמוס, ומצטער שלא כתב יותר על אמא שלו. הערב ישודר בכאן 11 סרט תיעודי על חייו בשנתיים האחרונות
כאן תרבות
06 באוקטובר 2021
10:38

אברהם ב. יהושע, אחד הסופרים החשובים והמוערכים בישראל, סיפר היום (רביעי) בריאיון לגואל פינטו בכאן תרבות על כך שהוא כבר לא חושש מהמוות. "אנחנו צריכים לדעת להתכונן אליו, להבין אותו ולקבל אותו, כיוון שאנחנו צריכים לפנות מקום אחרינו. אני מייחל לו ברמה מסויימת". הערב ב-21:15 ישודר בכאן 11 הסרט "הפרק האחרון של א. ב. יהושע". סרטו התיעודי החדש של יאיר קדר שליווה את יהושע בשנתיים האחרונות. את שמו של הסרט בחרו יחד הבמאי וגיבור הסרט.

האזינו לריאיון עם א. ב. יהושע

"הילדים שסביבי כועסים עליי כשאני מדבר על המוות, כי הכאבים גדולים והכושר יורד. החיים היו טובים והיו מספקים. אני אומר – זהו, הגיעה שעתי ללכת", המשיך יהושע. "אני מרגיש הרבה פעמים שהגיעה השעה לפנות את הדרך לדור הצעיר, של הסופרים והמשוררים, שימצאו את דרכם כפי שהם רוצים". 

יהושע דחה את טענות ביתו של חברו הטוב הסופר המנוח עמוס עוז, גליה, שכתבה בספר שהוציאה כי אביה נהג להתעלל בה בילדותה: "הוא אמר שהוא לא רוצה שאתערב. לא יכולתי לומר אף מילה. לא יודע מה קרה ואיך קרה. אני אומר בפירוש שאני לא מאמין לה, אבל זה עניין פרטי שלי על פי אינטואיציה. לא מאמין לארס שיצא ממנה. זה דבר שהיה משפחתי ואישי". 

פינטו שאל את יהושע אם יש משהו שהוא מצטער עליו, והשיב: "מבחינה ספרותית, יכולתי יותר לחפור בתוך ההוויה של אמא שלי. ביצירות הראשונות נוכחו אבא שלי הפרטנר המאוד יסודי בכתיבה שלי והופיע הרבה ביצירות הראשונות. כנראה אלה דברים מהותיים שאתה לא יכול להכתיב לעצמך. אתה יכול לכתוב מתוך השראה. אני מצטער על דברים אישיים פה ושם לגבי אנשים, אולי עוול שעשיתי פה ושם לאחד מהילדים שלי. בסך הכל אני מחליק לתוך המוות".