פרס נובל ברפואה
צילום: אי-פי

פרס נובל בכימיה לחוקרים שפיתחו מבנים מולקולריים א-סימטריים

הפרס הוענק לחוקרים בנג'מין ליסט מגרמניה ודיוויד מקמילן מארצות הברית. השניים פיתחו כלי מדויק לבניית מולקולרית שהשפיע רבות על מחקר התרופות
איתמר מרגלית
06 באוקטובר 2021
12:39

פרס נובל בכימיה הוענק היום (רביעי) לבנג'מין ליסט מגרמניה ודיוויד מקמילן מארצות הברית. הם זכו בפרס על פיתוח מבנים מולקולריים א-סימטריים. השניים פיתחו כלי מדויק לבניית מולקולרית שהשפיע רבות על מחקר התרופות והפך את הכימיה לירוקה יותר. 

אתמול הוענק פרס הנובל לפיזיקה לשנת 2021 לסיוקורו מאנאבה מארצות הברית, קלאוס האסלמן מגרמניה וג'ורג'יו פריסי מאיטליה. החוקרים האמריקני והגרמני פיתחו מודלים לחיזוי התחממות כדור הארץ, והאיטלקי קיבל את הפרס על מחקר שעוסק בתורת הקוונטים, במסגרתו חקר יחסי גומלין בין הפרעות ותנודות במערכות פיזיקליות מרמת האטום ועד לקנה מידה פלנטרי.

שבוע ההכרזות על הזוכים בפרסי נובל נפתח ביום שני בהודעה של ועדת הפרס במכון קרולינסקה בשטוקהולם על הזוכים בפרס נובל לרפואה. הוא הוענק לשני חוקרים, דיוויד ג'וליוס האמריקני וארדם פאפאפוטיאן, אמריקני ממוצא לבנוני, על התגליות שלהם בנושא קולטני טמפרטורות ומגע בגוף האדם. בהמשך השבוע, עד יום שני הבא, יוענקו הפרסים בתחומי הכימיה, הספרות, השלום והכלכלה.

תגיות:
פרס נובל