מליאת הכנסת
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בנט באזכרה לרחבעם זאבי: גם מי שחלק עליו העריך אותו

במליאת הכנסת ננעל הדיון המיוחד לציון 20 שנה לרצח השר לשעבר • נתניהו תקף את הממשלה: "גנדי לא היה משלים עם ממשלה שנשענת על התנועה האסלמית" • מפלגות השמאל החרימו את הדיון; יאיר גולן לכאן רשת ב: מדינת ישראל לא צריכה לציין איש שהיו לו צדדים מזהירים אבל גם אפלים
זאב קם
06 באוקטובר 2021
16:29
עודכן ב 17:39

הכנסת קיימה הערב (רביעי) ישיבת מליאה מיוחדת לציון 20 שנה לרצח השר לשעבר, אלוף במילואים רחבעם זאבי. בנאומו במליאה אמר ראש הממשלה נפתלי בנט כי גנדי הקדיש את חיים להידוק הזיקה שבין עם ישראל לארץ ישראל. "הוא ידע שמה שמחבר בין עם ישראל לארץ, הוא לא רק הצורך הפיזי במדינת מקלט, אלא שורשים של העם שלנו שנטועים כאן כמעט 4,000 שנה", אמר ראש הממשלה.

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו תקף את הממשלה בנאומו בדיון, ואמר כי "הטרור לא ניצח אז והוא לא ינצח היום, אבל יש לכך תנאי והוא שנלחם בו במלוא עוצמתנו ללא מורא וללא סייג. לצערי הממשלה הנוכחית לא עושה זאת". לדבריו, גנדי היה מזדעק על הריצה לאבו-מאזן, הוא לא היה משלים עם ממשלה שהעומד בראשה בקושי עובר את אחוז החסימה ושנשענת על התנועה האסלמית.

מפלגות השמאל החרימו את הדיון במליאה, בשל העדויות על הטרדות מיניות שביצע לכאורה. בריאיון לתמר אלמוג ויגאל גואטה בכאן רשת ב, אמר סגן שרת הכלכלה יאיר גולן ממרצ, כי היה ראוי למדינת ישראל שיום זה לא יהיה ביום האירועים הממלכתיים. "מדינת ישראל לא צריכה לציין איש שהיו לו צדדים מזהירים אבל גם אפלים", אמר סגן השרה.

מוקדם יותר נאם ראש הממשלה נפתלי בנט בטקס האזכרה הממלכתי לזאבי בהר הרצל ואמר כי "לפני 20 שנה נקטע באחת מסלול חייו של מי שמשחר נעוריו ועד יומו האחרון קשר את גורלו עם הגנת ישראל וביצורה. לא במקרה קבור גנדי כאחד החיילים - כי הוא חייל כל חייו במהותו".

"הוא אהב את המדינה, כאב את המדינה, הכיר את המדינה", המשיך ראש הממשלה. "גם מי שחלק עליו, וכאלו לא חסרו, לא יכול היה שלא להעריך את אמונתו היוקדת, את המסד הערכי עליו נשענה, ואת הנכונות הבלתי מסויגת להיאבק על עמדותיו, להילחם על מה שהוא האמין בו. בשל דעותיו, בשל אמונתו, ובשל היכולת להיאבק עליהן כשר בממשלת ישראל – נרצח רחבעם זאבי בידי מחבלים שפלים, כאן בירושלים".