אתר ההנצחה בבאבי יאר, היום
צילום: כאן חדשות

הנשיא הרצוג באוקראינה: "לא יהיה יותר באבי יאר"

בטקס לציון 80 שנה לטבח השתתפו בכירים באוקראינה ונציגי משפחות הנרצחים. הבוקר חשף אתר ההנצחה את שמותיהם ועדויותיהם של 159 חיילים נאצים שהשתתפו בטבח
אנטוניה ימין
06 באוקטובר 2021
22:46

הערב (רביעי) התקיים בקייב שבאוקראינה הטקס לציון 80 שנה לטבח בבאבי יאר. בטקס – בו השתתפו נשיא המדינה יצחק הרצוג, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל, בכירים באוקראינה ומנהיגים מישראל והעולם – נחנך אתר ההנצחה שהוקם במקום בו נרצחו 33,771 יהודים ביומיים האחרונים של ספטמבר 1941.

נשיא המדינה אמר בטקס כי מרוב הנרצחים שם לא נשאר שם או זיכרון. "אנחנו כאן כי הגיע זמן הזיכרון", הכריז הנשיא. הרצוג ציין כי חנוכת המרכז החדש להנצחת השואה, שמספר את סיפורם של יהודי מזרח אירופה שנרצחו ונקברו בקברי אחים בהם יהודי אוקראינה, היא פרק חשוב בהיסטוריה המשותפת של אוקראינה ושל ישראל והעם היהודי. לדבריו, מדובר בתיקון עוול היסטורי של הכחשה והשכחה במשך שנים ארוכות, והפקת לקח ולימוד לדורות הבאים.

הנשיא הרצוג הדגיש כי גם בימים אלה עדיין יש הכחשת שואה ואנטישמיות. הוא ציין את הכתובות האנטישמיות שהתגלו באתר מחנה ההשמדה אושוויץ וקרא לכל מנהיגי המדינות לגנות בתקיפות כל בדל תופעה כזאת ולהילחם בה בכל הכוח. "עלינו להבטיח לאנושות כולה, דווקא מן המקום הארור שבו העולם ראה, ידע ושתק, שלעולם לא יהיה עוד באבי יאר".

היום חשף אתר הנצחת השואה בבאבי יאר את 159 שמותיהם של רוצחי היהודים במסע הירי, בהם חיילים נאצים מיחידות אס.אס, גדודי משטרה וחיילי ורמאכט. זאת, כחלק ראשון ממחקר מקיף שמקיים המרכז. על פי ההערכות, מספר האנשים שלקחו חלק פעיל בטבח עומד על כ-2,000 איש, רובם המכריע גרמנים-נאצים.