תיעוד מסרטון התקיפה

התקיפה תועדה, החשוד הודה - אז למה התיק נסגר?

אילן הותקף בלב תל אביב בזמן ויכוח, כשהוא מתעד את התוקף בעצמו. שוטר שהגיע למקום לא עצר את החשוד, ולאחר 4 ימים אילן קיבל הודעה שהתיק שלו נסגר. כשהגיע לתחנה לקבל את חומרי החקירה שהוא גילה שהחשוד כלל לא נחקר - על אף שנאמר לו שחקרו אותו
איתי שיקמן
07 באוקטובר 2021
02:43

זה היה אמור להיות אחד התיקים הקלים לחקירה עבור המשטרה: תיעוד יש, עדים גם, וקורבן שקשה לפספס את פציעתו, אפילו הודאה בזמן אמת של החשוד יש באירוע הזה. לכן, תמוה עד בלתי נתפס שתיק החקירה נסגר בלא כלום - בתוך ארבעה ימים בלבד. 

ב-9 באוגוסט התפתח ויכוח בין אילן קירשנבאום, שרכב באופניים סמוך לכיכר רבין בתל אביב, לרוכב איזי ריידר. הוויכוח הפך במהירות לתקיפה חמורה. "שאלתי אותו אם מותר לו לנסוע עם הדבר הזה על המדרכה והוא אמר לי שכן, שזו קלנועית, זה היה נראה לי מוזר", סיפר קירנשבאום. "הוצאתי את המצלמה והתחלתי לצלם את כלי הרכב הזה. פתאום הוא היא לי בעיטה אדירה לתוך הפנים. לא הרגשתי את האף, פתאום התחיל לטפטף לי דם עם הפלאפון. 

המשטרה הגיעה לזירה בזמן שיא - שלוש דקות בלבד. בזמן הזה אילן פונה לבית חולים. השוטר במקום החליט שלא לעצור את החשוד בתקיפה האלימה, אפילו לא לעכבו לחקירה, והוא שוחרר רק עם זימון להגיע לתחנת המשטרה. ארבעה ימים לאחר מכן אילן קיבל הודעה מוקלטת במערכת נפגעי העבירה של המשטרה שמודיעה לו שהתיק נסגר. 

במסמך שקיבל קירשנבאום נכתב בין השאר כי חשוד במעשה נחקר, אך כשאילן הגיע לתחנה וביקש לקבל את חומרי החקירה לטובת הגשת עירעור - הוא גילה שהמשטרה לא חקרה אף אחד. 

מאות אלפי תלונות מוגשות בכל שנה למשטרה. התיקים הקטנים,אלו שהאזרח הפשוט חווה על בשרו, מהווים את הרוב הגורף של הפניות. התנהלות המשטרה בתיק הזה מעלה הרבה מאוד סימני שאלה מדאיגים על היחס שלה לחקירת התלונות באופן כללי. 

בעקבות פניית כאן חדשות מהמשטרה מסרו: "בבחינה מחודשת של תיק החקירה הוחלט לפתוח את התיק ולבחון בשנית את חומר הראיות". אך ישנן כמה שאלות שנותרו פתוחות: למה במשטרה שיקרו לאילן ואמרו שהחשוד נחקר, ומדוע המשטרה לא התייחסה לטענות על הטיפול באירוע?