ניסיון רצח בתל שבע

האלימות בחברה הערבית: בדרום מחכים להתערבות השב"כ

מוחמד, תושב תל שבע שמשפחתו מצויה בסכסוך דמים, בריאיון: "זה ישמור אותנו יותר טוב ממה שאנחנו שומרים על עצמנו" • תושבת עומר: "אחרי שומר החומות הביטחון שלנו התערער"
אסף פוזיילוב
07 באוקטובר 2021
09:56

לאחר שבתחילת השבוע הוכרז על הכוונה לשלב את שב"כ וצה"ל במאבק בפשיעה בחברה הערבית, במגזר הבדואי יש כבר קולות שמחכים לשינוי הזה. מוחמד, תושב תל שבע, אמר בריאיון לכאן דרום: "זה ישמור אותנו יותר טוב ממה שאנחנו שומרים על עצמנו, כי המשטרה לא עושה כלום". 

משפחתו של מוחמד מצויה בסכסוך עם משפחה אחרת בתל שבע, אך הוא מתקשה לומר מה הפתרון שיסיים את האלימות. "אנחנו שכנים עם המשפחה הזו כבר 60 שנים, אני לא יודע מה קרה, אתה צריך לשאול אותם".

האזינו לריאיון המלא עם מוחמד בכאן דרום

וגם ביישוב הסמוך עומר מרגישים את הסכנה שזולגת אליהם. ד"ר אביבה לויטס, מנהלת היחידה לקרדיולוגיית ילדים בסורוקה שמתגוררת בעומר, טיפלה בנער שנורה 14 פעמים כחלק מנקמת דם. "קראו לי לבדוק את הלב של הנער. ראיתי את הרגליים המרוססות ולא האמנתי שזה קורה כמה מטרים מהבית שלי", היא סיפרה. ד"ר לויטס התייחסה לחשש שתהיה קורבן לאלימות בעצמה, אחרי שבמבצע "שומר החומות" נהגים יהודים הותקפו באזור. "זה ערער את הביטחון של כולנו". 

וכשאין תחושת ביטחון – נוצרות לראשונה התארגנויות אזרחיות. מיכאל לב מבאר שבע יזם התארגנות בקבוצת וואטסאפ שהתפתחה לרשת של אלפי מתנדבים. "לצערנו היו המון מקרים שאנשים במצוקה שלחו מיקומים, והגענו אליהם", הוא סיפר. "למשל בחורה שהוטרדה והתלוננה במשטרה. הבחור שהטריד אותה נעצר ואז הגיעו אליה אנשים, כנראה מהמשפחה שלו. היא שלחה לנו את המיקום ותוך כמה דקות היו שם 30 מתנדבים שלנו". 

לב הדגיש כי ההנחייה למתנדבים היא לא לפתוח באלימות. "אבל אם מישהו תוקף אותנו - לא נשב בחיבוק ידיים. בסופו של דבר אנחנו נגן על עצמנו", הוא הוסיף. 

האזינו לריאיון עם מיכאל לב בכאן דרום

ובזמן שהמדינה לא מצליחה להתמודד עם הפשיעה במגזר, מקרי האלימות מסלימים. עובד בחברת החשמל באשקלון, מוחמד אל אטראש, נשלח למעצר בית בפזורה לאחר שהואשם שתקף באכזריות עם בני משפחתו עובד אחר, ונמלט במשך עשרה חודשים ממעצר. לפי האישום, אל-אטראש תקף עם בני משפחתו את העובד עד שאיבד הכרה, וגם אז המשיכו לבעוט בו. 

הוא נתפס במקרה בבדיקת רכב שגרתית אחרי עשרה חודשים. התובעת המשטרתית אמרה בבית המשפט באשקלון שבעקבות ההימלטות והאלימות: "אני סבורה כי באיזון הראוי שבין מועד ביצוע העבירה להיעדר התייצבות מטעמו בתחנת המשטרה – הרי שיש להורות על חלופות מעצר".