מרים נאור
צילום: פלאש 90

נאור למחבר תוכנית האבטחה במירון: "אתה המנהל, אבל הלכת לישון"

יו"ר ועדת החקירה בביקורת על ראובן בן גל שלא נכח בהילולה בעת שהתרחש האסון • בהמשך היום יעידו בפני גם הוועדה מנהלי הביטחון בגזרת ההר ובגזרת החניונים
אמוץ שפירא
07 באוקטובר 2021
11:24

שידור חי מדיוני הוועדה לבדיקת אירועי אסון מירון

ועדת נאור החוקרת את אירועי אסון מירון: יושבת ראש הוועדה, נשיאת העליון בדימוס מרים נאור, מתחה הבוקר (חמישי) ביקורת על ראובן בן גל שהכין את תוכנית האבטחה האזרחית להילולת רבי שמעון בר-יוחאי.

בן-גל עבר לפני כשלוש שנים אירוע מוחי, אך המשיך לשמש מנהל הבטיחות בהתנדבות. בשל מצבו לא היה בהר בעת האירוע שבו נהרגו עשרות בני אדם ומינה ממלא מקום. נאור הקשתה על בן גל ושאלה אם היה מקום לוותר על תפקידו והוא השיב כי המשטרה וישראל דרעי ביקשו ממנו להישאר בתפקיד בשל ניסיונו. נאור הגיבה על הדברים ואמרה: "אתה המנהל, אבל הלכת לישון".

השופטת נאור תהתה האם היתה קנוניה כלשונה סביב הכנת המסמך, שאותו הכין ראובן בן גל, אך חתום עליו שמעון מלכה שהיה מנהל הבטיחות במתחם החניונים. "יכול להיות שמלכה, שלא חיבר את מסמך הוראות האבטחה, עשה איתך קנוניה להראות שטיפל באירוע גדול? אתם עשיתם פה, חתמתם או לא, הכנתם מסמך שאיננו נכון, שמתיימר להיות חתום על ידו. אני תוהה עבור כמה מנדטים מקבלים שכר". 

לאחריו שמעה הוועדה את עדותו של רוחי חי עמי, מנהל הביטחון בגזרת ההר, שאמר בעדותו כי שום "בן אנוש לא יכול לשלוט בכאוס הזה, ההר הזה". כשהשופטת נאור ציטטה לו מחקירתו במשטרה, שבה אמר שראה שמתחם תולדות אהרון מפוצץ כלשונו ומה עשה בשל כך, ענה: "אני גורם קטן, אין לי מה לעשות אני לא גורם קובע".

שמעון מלכה שהיה מנהל הביטחון על מתחם החניונים באירוע ההילולה הודה בעדותו שלא קרא את מסמך פקודת המבצע שכתב מנהל הביטחון הראשי, ראובן בן גל. הוא הסביר כי הוא עושה את התפקיד הזה כבר שש שנים וכי "חניון זה חניון".

חבר הוועדה, האלוף במילואים שלמה ינאי, העלה הנחה מדוע בן גל מינה את מלכה לממלא מקומו (ולא את רומי חי עמי הבכיר ממנו להילולה האחרונה ולפיה מלכה התנה את קבלת תפקיד מילוי המקום בקבלת תעודה בכירה יותר של מנהל אירוע ל-50 אלף בני אדם ולא של 7,000 בלבד כפי שיש לו. מלכה דחה את הדברים ואמר כי לא היתה שום הסכמה כזו. באשר לעובדה שנחשפה הבוקר בעדות של בן גל, שעל תוכנית האבטחה שכתב בן גל התנוססה חתימתו של מלכה, אמר מלכה כי לא ראה את זה עד אשר זה הוצג לו בחקירה במשטרה.

בדיון שנערך אתמול מנכ"ל משרד הדתות לשעבר, עודד פלוס, טען שהמשטרה היא זו שאחראית למקומות הקדושים - וספג בשל כך ביקורת מחבר הוועדה, האלוף במילואים שלמה ינאי. ינאי הבהיר לפלוס כי האחריות עליו, וכבעל הסמכות עליו להפעיל את הגופים הרלוונטיים. "אתה בעל המאה, בעל הדעה והאחריות. להפוך את בעל היכולת לבעל האחריות יביא לכך שצה"ל והמשטרה ינהלו את המדינה", אמר ינאי לפלוס.