-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תינוקת במצב קשה שסובלת מתסמונת פוסט-קורונה חוברה לאקמו

אביה של התינוקת שאושפזה במצב קשה לכאן חדשות: "היא הייתה עם חום גבוה, לא ידענו שנדבקה" • שיא במספר חולי הקורונה המחוברים לאקמו בגל הנוכחי - 58 • החל פיילוט לבדיקת קורונה מבוססת רוק ללא מטוש
דקלה אהרן-שפרן, נוב ראובני וקטי דור
07 באוקטובר 2021
11:41
עודכן ב 20:40

תינוקת בת כחצי שנה הועברה אתמול (רביעי) מבית החולים יוספטל למרכז הרפואי שיבא במצב קשה מאוד, וחוברה לאקמו. לאחר בירור התגלה שהיא סובלת מתסמונת פוסט-קורונה שגורמת לדלקת רב מערכתית. היא אושפזה במצב קשה במחלקה לטיפול נמרץ ילדים בבית החולים. 

אביה של התינוקת סיפר הערב לכאן חדשות: "היינו בדרך לאילת והבת שלי לא אכלה וכל הזמן רצתה לישון. כשהגענו למלון היא הקיאה ועלה לה החום. אחרי התייעצות עם רופא משפחה הגענו לבית החולים באילת, לצערי המתנו שם שלוש-ארבע שעות. לא ידענו שהיא נדבקה. רק אחרי שעה נזכרו שצריך לעשות לה בדיקת קורונה, התוצאה הייתה שלילית. בהמשך גילו שיש לה דלקת חריפה מאוד בריאות, עם אי ספיקת דם בלב, כנראה שהלב שלה לא עובד כמו שצריך". 

מנהל המרכז הרפואי ספרא לילדים, ד"ר איתי פסח, מסר: "המקרה המדובר הינו תזכורת כואבת לנזק שהקורונה יכולה לגרום. חשוב מאוד שנצא להתחסן כדי להגן על עצמנו, ועל אלו שאינם יכולים להתחסן". עוד הוא ציין כי "למרות מצבה הקשה של התינוקת, אנו אופטימיים ועושים ככל שביכולתנו כדי לתת לה את הטיפול הטוב והמסור ביותר". 

נדירה ופוגעת בילדים שהחלימו מקורונה: זו התסמונת שבה לקתה התינוקת 

התסמונת הדלקתית הרב-מערכתית בילדים היא מחלה שעלולה לפגוע בילדים שהחלימו מקורונה. התסמונת יכולה להופיע בילדים שהיו סימפטומטיים או א-סימפטומטיים בזמן שהיו חיוביים לנגיף. התסמונת גורמת לפעולת יתר של מערכת החיסון, שמתבטאת בדלקת רב מערכתית. היא עלולה לפגוע, בין השאר, בלב וכן במערכת העיכול, מערכת העצבים, כלי הדם והנשימה.

התסמונת נחשבת נדירה ועלולה, במקרים קיצוניים, להביא לתחלואה קשה ואף למוות. לפי הערכות חוקרים, היא עלולה לפגוע ב-1 מתוך 3,000 ילדים שהחלימו מקורונה.

הבוקר נרשם שיא בגל הנוכחי של חולי קורונה שחוברו למכונת אקמו - 58. על פי נתוני משרד הבריאות, 90% מהם אינם מחוסנים. אף אחד מהמחוברים לאקמו לא חוסן במנה שלישית. 

החל פיילוט לבדיקת קורונה מבוססת רוק ללא מטוש

כפי שפורסם בכאן חדשות: משרד הבריאות מקדם בדיקות PCR שמבוססות על רוק במקום על בדיקת המטוש דרך האף והגרון, ובדיקות אנטיגן שמבוססות גם הן על רוק. הפיילוט לצורך תיקוף בדיקות ה-PCR מבוססות הרוק החל לפעול היום במתחם הבדיקות בכיכר רבין בתל אביב, כשמטרתו להקל על מערכת החינוך. 

בכמה ממדינות העולם התחילו כבר להשתמש בבדיקות רוק, ביניהן שוויץ ואוסטריה. בשבועיים הקרובים יתחיל תהליך של תיקוף הבדיקות במעבדות של משרד הבריאות, כלומר השוואה בין בדיקות PCR שמבוססות על מטוש לתוצאות של בדיקות PCR שמבוססות על רוק. אם התוצאות יהיו אמינות ניתן יהיה להתחיל לבדוק כך ילדים.