פרס נובל
צילום: אי-פי

זוכה פרס נובל לספרות: הסופר הטנזני עבדולראזק גורנה

מדובר בפעם הראשונה מזה 25 שנה שסופר יליד אפריקה זוכה בפרס. בנימוקי ההחלטה נכתב כי גורנה זכה על "על גישתו הבלתי מתפשרת אך הרחומה להשפעות הקולוניאליזם וגורלם של מהגרים"
בן יניב
07 באוקטובר 2021
13:55
עודכן ב 14:05

ועדת פרס נובל הכריזה היום (חמישי) כי הזוכה בתחום הספרות לשנת 2021 הוא הסופר הטנזני עבדולראזק גורנה. מדובר בזכייה מפתיע של סופר פחות מוכר ברחבי העולם, שבכתיבתו עוסק בקולוניאליזם ומצבם של מהגרים.

זו זכייה ראשונה מזה 25 שנה של סופר יליד אפריקה. בנימוקי ההחלטה נכתב כי גורנה בן ה-73 זכה "על גישתו הבלתי מתפשרת אך הרחומה להשפעות הקולוניאליזם וגורלם של מהגרים". גורנה כותב גם באנגלית ומתגורר כיום בבריטניה.

אתמול פרס נובל בכימיה הוענק לבנג'מין ליסט מגרמניה ודיוויד מקמילן מארצות הברית. הם זכו בפרס על פיתוח מבנים מולקולריים א-סימטריים. השניים פיתחו כלי מדויק לבניית מולקולרית שהשפיע רבות על מחקר התרופות והפך את הכימיה לירוקה יותר. 

שלשום הוענק פרס הנובל לפיזיקה לשנת 2021 לסיוקורו מאנאבה מארצות הברית, קלאוס האסלמן מגרמניה וג'ורג'יו פריסי מאיטליה. החוקרים האמריקני והגרמני פיתחו מודלים לחיזוי התחממות כדור הארץ, והאיטלקי קיבל את הפרס על מחקר שעוסק בתורת הקוונטים, במסגרתו חקר יחסי גומלין בין הפרעות ותנודות במערכות פיזיקליות מרמת האטום ועד לקנה מידה פלנטרי.

שבוע ההכרזות על הזוכים בפרסי נובל נפתח ביום שני בהודעה של ועדת הפרס במכון קרולינסקה בשטוקהולם על הזוכים בפרס נובל לרפואה. הוא הוענק לשני חוקרים, דיוויד ג'וליוס האמריקני וארדם פאפאפוטיאן, אמריקני ממוצא לבנוני, על התגליות שלהם בנושא קולטני טמפרטורות ומגע בגוף האדם. בהמשך השבוע, עד יום שני הבא, יוענקו הפרסים בתחומי השלום והכלכלה.

תגיות:
פרס נובל