הפגנת המטפלות
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לאחר 5 ימים: הסתיימה השביתה במעונות

מעונות היום יחזרו מחר לפעילות. הצדדים סיכמו על מתווה להעלאת שכר המטפלות שייחתם בימים הקרובים ומו"מ קצוב בזמן על פתיחת סל המחירים
לירן כוג'הינוף
07 באוקטובר 2021
13:48

שר האוצר, אביגדור ליברמן ושרת הכלכלה והתעשייה, אורנה ברביבאי, הגיעו הבוקר (חמישי) להסכמות עם יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, ויו"ר ארגוני מעונות היום. בעקבות ההסכמות הוחלט על סיום שביתת מעונות היום והם יחזרו לפעול מחר. 

בין היתר סוכם על מתווה להעלאת שכר המטפלות בפעימה ראשונה שייחתם בימים הקרובים, ולאחר מכן ייפתח משא ומתן קצוב בזמן על פתיחת סל המחירים. המטפלות יקבלו מענק ראשוני בגובה של כ-50 מיליון שקלים ובתוך 10 חודשים יקיימו הצדדים משא ומתן להעלת שכר המטפלות בנסיון להשוות אותו לשכר הסייעות ברשויות המקומיות. פרט להעלת שכר למטפלות ידון הצוות בהעלת התקציב לגיל הרך בנסיון להפחית את מספר הפעוטות למטפלת.

הצדדים סיכמו לפנות לוועדת המחירים המשותפת למשרד האוצר ומשרד הכלכלה בבקשה לבצע בדיקת בסיס לבחינת כלל הטענות של הארגונים לגבי פערי תעריפים ועלויות. זאת, מתוך רצון לממש את מסקנותיה של הוועדה בתחילת שנת הלימודים הבאה. הצדדים ציינו כי בדיקה כזו לא נעשתה בעשר השנים האחרונות. בין השאר תיבדק סוגיית השכר, התקינה, עלויות הרגולציה, השכירות והתפעול שאינן נכללות בתעריף הנוכחי. בגלל התהליך הארוך וההבנה שחלק מהקשיים במסגרות נבעו בגלל משבר הקורונה סוכם שהאוצר והארגונים ייבחנו מתן מענה זמני שיגובש בין הצדדים בהקדם.

מארגוני מעונות היום והמטפלות נמסר: "לאחר מאבק ארוך וממושך פרצנו את התפיסה שהייתה חסומה במשך שנים רבות והובלנו את הממשלה לקבל אחריות על הגיל הרך. מלוא המשאבים יוקצו למחנכות-מטפלות. המאבק הנחוש העלה את קרנן של המטפלות שקיבלו את ההכרה לה הן ראויות. העלינו על סדר היום הציבורי והפוליטי את החשיבות החינוך לגיל הרך. אנחנו מודים לאלפי ההורים על התמיכה וההשתתפות באירוע הסולידריות הכי גדול של השנים האחרונות".

שרת הכלכלה והתעשייה, אורנה ברביבאי, בירכה על סיום השביתה: "כעת יוכלו לשוב לעבודה עשרות אלפי הורים כאשר המטפלות ימשיכו בעבודתם המסורה והחשובה בחינוך ילדינו. כפי שאמרתי לארגוני מעונות היום, אני מחויבת להמשיך ולעסוק בנושא".