t
מחאת המתמחים היום
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פרופ' אש: "נקצר את תורנויות המתמחים, אבל זה ייקח כמה שנים"

יו"ר ארגון המתמחים ריי ביטון: "ההתפטרויות - מתוך אחריות עמוקה ואמיתית לרווחת המטופלים שלנו, במשך עשור אנחנו פוגעים בהם יום-יום" • נשיא שערי צדק, פרופ' יונתן הלוי: "רוב המתמחים לא מסכימים עם הצעד הדרסטי הזה"
מערכת כאן חדשות
07 באוקטובר 2021
19:53
עודכן ב 21:42

משבר המתמחים: יו"ר ארגון המתמחים "מרש"ם", ד"ר ריי ביטון, נשיא בית החולים שערי צדק, פרופסור יונתן הלוי, ומנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, התראיינו היום (חמישי) לחדשות הערב בכאן 11. "זה יום מאוד קשה", אמרה ביטון. "אנחנו עושים את הצעד הזה בלב דואב וביד רועדת, אבל אין לנו ברירה. זה בא מתוך אחריות עמוקה ואמיתית לרווחת המטופלים שלנו. אנחנו במשך עשור פוגעים בהם יום-יום בשעה ה-24 וה-25 שלנו. נכון שמדובר בצעד דרסטי, אבל הוא בא למנוע את הפגיעה הממושכת במטופלים שלנו בשל חוסר תקצוב וחוסר הבנה שאי אפשר לעבוד ככה".

לדבריה, "אנחנו יודעים מצויין שהדבר הזה לא יקרה בין לילה ושיש תחילה של מהלך. אבל אנחנו יודעים בוודאות שניתן היה להרחיב את המהלך הזה כבר בשלב הזה. להשאיר בחוץ דווקא את לוחמי הקורונה, את המחלקות הפנימיות, את המיונים? כשאומרים מחלקות כירורגיות בפריפריה חושבים שמדובר באיזה פרקציה קטנה מהמתמחים. אף-אוזן-גרון, אורולוגיה, אורתופדיה, עיניים, פלסטיקה - מחלקות שלמות נשארות מחוץ למתווה הזה, פחות מ-10% מהמתמחים. אנחנו יודעים שאפשר לתת בשלב הזה יותר".

נשיא בית החולים שערי צדק, פרופסור יונתן הלוי, אמר באולפן כי "בלי מתמחים אי אפשר, המתמחים צודקים, 26 שעות זה לא קביל. אבל המערכת המורעבת מקבלת התחלה של הזזה של משהו". הוא הסביר כי "כל תקציב כל בתי החולים בארץ הוא ממכירת שירותים לקופות החולים במחירים שמוכתבים על ידי המדינה". לאחר מכן העיר: "יש משהו שריי לא מספרת - יש 7,000 מתמחים במדינה, רובם לא מאוגדים במרש"ם ורובם לא מסכימים עם הצעד הדרסטי הזה".

מנכ"ל משרד הבריאות: "נחושים לממש את קיצור התורנות לכולם, אבל בצורה אחראית ומדורגת"

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, אמר כי "המתווה הזה הוא תחילתה של דרך חשובה ומשמעותית" וכי "אנחנו הולכים לקצר את משך התורנות". עם זאת, הוא הוסיף: "זה ייקח כמה שנים כדי שלא ניכשל בדרך הזאת. לצערי המתמחים עדיין לא מקבלים את זה, אני מבין שהיו ציפיות יותר גדולות ומעריך שבהמשך נשב ונגיע להסכמות". אש המשיך ואמר: "אני מבקש מהמתמחים להבין שזו תחילתה של דרך מאוד חשובה, וחשוב לעשות אותה באחריות. אם נלך בצורה רחבה, יש דברים שלא נוכל לממש. בחנו את הדברים לעומק. אנחנו נחושים לממש את קיצור התורנות לכולם, אבל בצורה אחראית ומדורגת. מקווה שנעשה את זה הכי מהר שאפשר".

על כך השיבה יו"ר ארגון המתמחים: "אנחנו מבינים את הצורך בדירוג, אבל פרופסור אש לא סיפר שביום שהגענו לכנסת, משרד הבריאות שלח מכתב שביקש לצמצם את המתווה לארבעה מקצועות בלבד. כשמדברים על אמון - הוצעו לנו דברים מסוימים - ותוך יום הייתה חזרה אחורה. הוא אומר שיהיה שיח בהמשך - מתי? הגענו לקצה הקצה. לא הגיע הזמן לשבת ולדבר? מה שקורה עכשיו זו חזרה מהדברים שהיו על השולחן".

מצוקת המתמחים? רק ההתחלה של המשבר | שאול אמסטרדמסקי

מצוקת כח האדם במערכת הבריאות חורגת הרבה מעבר לרופאות והרופאים: נתונים שהגיעו לידי כאן חדשות מציגים את עומק המחסור במקצועות הפרא-רפואיים. על פי הנתונים ישנו מחסור של כ-2,000 פיזיותראפיסטיות, 2,200 קלינאיות תקשורת ו-2,600 מרפאות בעיסוק. כך פורסם היום (חמישי) במשחקי הכיס בכאן 11. 

הנתונים נאספו לראשונה על ידי צוות מיוחד בהובלת משרד ראש הממשלה. על פי הדוח שחיבר הצוות, המחסור צפוי להעמיק בשנים הקרובות בשל גידול משמעותי בביקוש לטיפולים בתחום התפתחות הילד, שכבר עתה סובלים מתורים ארוכים. הצוות ממליץ לפתוח מסלולי הכשרה נוספים במקצועות אלה, ובינתיים, בטווח המיידי, להגדיל את התקציבים לשעות נוספות במקצועות אלה, ולתעדף אותם בתקציבים הקיימים שניתנו למשרד הבריאות לקיצור תורים במערכת הבריאות הציבורית.

2,600 מתמחים הגישו מכתבי התפטרות

כ-2,600 מתמחים הגישו היום מכתבי התפטרות למשרד הבריאות. במכתב שהעבירו לשר הבריאות ניצן הורוביץ כתבו המתמחים: "בימים האחרונים הובהר לנו כי הופקרנו. הפרת את ההבטחות שלך לקיצור על כלל המתמחים ללא יוצא מן הכלל, ודבקת במהלך קטנטן במקום באפשרות להביא הישג גדול לאלו העומדים בחזית". 

אתמול חתמה שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי על היתר לקיצור המשמרות של המתמחים בפריפריה מ-26 שעות ל-18, חוץ מהמתמחים בכירורגיה ובטיפול נמרץ. המתמחים אמרו בתגובה כי ההיתר יחול רק על 10% מהם וכי השאר ימשיכו לעשות תורנויות של 26 שעות בלי לקבוע תאריך יעד לקיצור המשמרות שלהם. 

השר הורוביץ אמר היום בריאיון לחיים לוינסון ועקיבא נוביק בכאן רשת ב: "מדברים על קיצור המשמרות של המתמחים עשרות שנים ולא עשו דבר. הבעיה אמיתית - אין מספיק רופאים, הפתרון זה לשנות את הכוחות בין הרפואה הפרטית לציבורית. בפריפריה הכי קשה ושם אנחנו מתחילים את המהלך. אני לא מבין מה הטעם בהתפטרות ההמונית".