-

"מקרה ההתעללות הקשה בשנים האחרונות": אם חשודה בהרעבת בתה התינוקת

האם נעצרה ונלקחה לחקירה. בת שנה וחצי אושפזה באיכילוב לפני כחודש בעקבות פרכוסים, בדיקה של הצוות הרפואי העלתה את החשד לפגיעה מכוונת בה
דניאל אלעזר
07 באוקטובר 2021
18:39

אם החשודה בהרעבת בתה התינוקת נעצרה ונחקרה היום (חמישי) בזמן שבתה, בת שנה וחצי, מאושפזת במרכז הרפואי איכילוב מזה חודש. התינוקת הובאה לבית החולים "דנה דואק" לילדים בעקבות פרכוסים. ״מדובר במקרה ההתעללות הקשה ביותר שחווינו בשנים האחרונות בבית החולים", אמרה מנהלת מיון ילדים באיכילוב, ד"ר אילת רימון.

התינוקת אושפזה במחלקת ילדים והוזנה באמצעות זונדה, אך לא עלתה במשקל, המשיכה להקיא וסבלה מפרכוסים. בדיקות שבוצעו בזמן האשפוז לא סיפקו תשובה למצבה של התינוקת, ולכן המקרה עורר את חשד הצוות הרפואי והסיעודי במחלקה. לאחר שהמקרה נדון על ידי צוות רפואי רב תחומי, התינוקת הועברה לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ ילדים, שם בוצע צילום וניטור צמוד בעקבות החשד שנגרם לה נזק מכוון. לאחר הבדיקות החשד אומת. 

ד״ר רימון, שמשמשת גם כיו״ר הוועדה המוסדית למניעת התעללות בילדים, קבעה שמדובר בחשד למקרה חמור מאוד של תסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח – תסמונת שעיקרה ניסיון למנוע לפציעה או מחלה של אדם אחר, בדרך כלל במטרה לזכות בתשומת לב או רווח אחר. בעזרת השירות הסוציאלי והמחלקה המשפטית הוכנסו לתמונה הרווחה והמשטרה. עם התקדמות הטיפול הילדה החלה לעלות במשקל, הפסיקה להקיא ואף הפרכוסים מהם סבלה פסקו.

מנהלת מיון ילדים באיכילוב הוסיפה: "הזדעזעתי לשמוע שבמדינת ישראל מניעת אוכל מתינוקת לא מוכרת לכל גורמי המקצוע כהתעללות בדרגה החמורה ביותר. לא רק פגיעה אקטיבית מצדיקה הליכים משפטיים קיצוניים. מדובר בתינוקת בת שנה וחצי שעדיין במשקל של ילוד".