-

הגיהנום של קוריאה: המציאות הכואבת מאחורי משחק הדיונון

להיט הענק של נטפליקס חושף גם את מה שמתרחש במקום שממנו הסדרה באה – קוריאה הדרומית. אף שבמערב היא מצטיירת כמדינה עשירה ומפותחת, יוצרי הסדרה מציגים גם את המציאות האחרת: עוני, שיעורי התאבדויות גבוהים וצעירים שמוצאים את עצמם ברחובות
איתמר מאירי
07 באוקטובר 2021
23:43
עודכן ב 09 אוקטובר 09:17

שלושה שבועות חלפו מאז עלתה לשירות הסטרימינג הפופולרי נטפליקס הסדרה "משחק הדיונון", ומסתמן כי היא בדרך להפוך ללהיט הנצפה ביותר של הרשת מאז ומעולם. במרכז העלילה של הסדרה משחק חולני שבו המשתתפים מתחרים על סכום כסף אסטרונומי. המנצח לוקח את הפרס, והמפסיד - מסיים את חייו. המשותף למשתתפים בתחרות - כולם חייבים כסף, והרבה ממנו.  

מאחורי העלילה הקיצונית מסתתרת מציאות אמיתית לגמרי המתרחשת בשנים האחרונות בקוריאה הדרומית. מציאות שונה לגמרי ממה שחשבנו על אחת מהמדינות העשירות והמפותחות בעולם. קוריאה הדרומית היא מדינה עשירה וקפיטליסטית, אך גם כזאת עם מעמדות והיררכיה ברורה, אכזרית מאוד עבור מי שמתקשה למצוא את דרכו. 

הפגיעים ביותר במדינה הם המבוגרים - כמעט מחצית מהם נמצאים מתחת לקו העוני, וזהו נתון שנכון ל-2019, לפני משבר הקורונה שהביא עמו משבר כלכלי. "מסתובבים בסיאול והכול מבנים מכוסי זכוכית, ואז רואים קשישים לפנות בוקר אוספים קרטונים ומוכרים אותם במפעלי מחזור, מזה הם מתפרנסים", מספרת ד"ר ליאורה צרפתי מהחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב. 

המצב הזה יצר גם תעשיית זנות של נשים מבוגרות, שפנו לאפשרות הקיצונית - למכור את גופן בעבור סכומים זעומים. ומי שלא פנה לזנות - בחר במוצא האחרון. שיעור ההתאבדות בקוריאה הדרומית הוא מהגבוהים בעולם, והגבוה ביותר בעולם בקרב קשישים.

התופעה כל כך רחבה עד שאחד הגשרים בסיאול קיבל את הכינוי "גשר המוות". בין השנים 2014 ל-2018, יותר מ-800 בני אדם ניסו לקפוץ ממנו אל מותם. התופעה המדאיגה הובילה את הממשלה לפתוח לפני כמה שנים משרה חדשה - "משגיחי התאבדות". 

בתחילת השנה נשבר השיא הלאומי של קוריאה בחובות משקי הבית. הקוריאנים חייבים יחד 1.75 טריליון דולר - הכי הרבה מכל מדינות אסיה. המשבר הכלכלי ב-2008 הביא לגל פיטורים המוני וגרם לתושבים רבים לפתוח עסקים קטנים - שהתרסקו במהרה.

זו גם הייתה השנה שבה הגה יוצר "משחק הדיונון" את הסדרה שלו, אך התסריט שהגיש נדחה בגלל יותר מדי אלימות. "זה הסיפור שתכננו", מספר הבמאי הוואנג דונג-היוק על ההשראה ליצור את סדרת הלהיט. "ההרגשה שכל מה שנשאר למשתתפים, זה ייאוש פחד כעס ועצב".