צוות "ויהי בוקר" על במת הטקס ביום שלישי

"ליצן עם מודעות פוליטית": במאי "ויהי בוקר" בריאיון ראשון

ערן קולירין בריאיון ראשון לרוני קובן אחרי הזכייה בפרס אופיר • על השחקנית ג'ונה סולימאן והטקסט על "טיהור אתני": "לא עשתה כלום נגד אף אחד"
רוני קובן
08 באוקטובר 2021
08:37

ערן קולירין, במאי הסרט "ויהי בוקר", זוכה פרס אופיר, התייחס הלילה (שישי) בריאיון ראשון לרוני קובן בכאן רשת ב לשיח - וגם הזעם - שעורר סרטו. הסרט ייצג את ישראל באוסקר בקטגוריית הסרט הבין-לאומי הטוב ביותר. על במת הטקס הקריא טקסט שכתבה השחקנית ג'ונה סולימאן על "טיהור אתני" בפלסטינים. "זאת מישהי שעבדה איתי, אישה שומרת חוק, מרגשת ושחקנית נפלאה", אמר קולירין. "היא לא עשתה שום דבר נגד אף אחד. היא ביקשה ממני לקרוא טקסט, וקראתי את דבריה כמו שהם. אין לי קונפליקט בשאלה הזאת. זה הא"ב שלי. מה שהיא אמרה זה משפט מורכב ומאוד מעניין. אפשר להקריא את המושג 'טיהור אתני' בקונטקסט המדויק של איך שהיא אמרה את זה".

בכלל, אמר קולירין, "אני אסיר תודה על זה שהאנשים האלה היו איתי, שמו את ליבם על השולחן יחד איתי. זה לא מובן מאליו בכלל. הדבר האנושי הכי בסיסי שאני עושה זה קודם כל, מתוך סולידריות אנושית, לתת לאדם שעבד איתי להגיד את כל מה שהוא רוצה, כי הסרט גם שלו והוא נתן את הנשמה שלו".

"אני באמת ליצן, אבל זה לא אומר שאין לי מודעות פוליטית"

לדבריו, "הסרט הזה הוא בראש ובראשונה על בני אדם ולבני אדם, סרט שמבוסס על ספר נפלא על סייד קשוע. סרט מצחיק מאוד שמלא בסיפורים אנושיים. קשוע וקרן מיכאל פנו אליי עם הספר והציעו שאעבד אותו, זה היה נשמע לי כמו טיול לבית קברות. מה, אני לא יודע איזה שיח יהיה על הסרט הזה, על זה שאני יהודי? אבל הייתי במצב רוח אובדני ואמרתי לעצמי 'יאללה, סיפור, בני אדם, העולם הזה מעניין, אבוא להיות עם השחקנים צעד-אחר-צעד ולנסות לדבר אמת".

"אתה קם בבוקר, עושה סרט, נותן לכל אחד להביע את דעתו הפוליטית ויום אחרי זה מעלה פוסט הזוי. אני באמת ליצן, אבל זה לא אומר שאין לי מודעות פוליטית ושאני לא בעד פשטות, שוויון וחירות. הסרט גם יהיה מאוד מוכר לאנשים שאחרי הסגרים האחרונים. הוא מדבר על תחושת סגר, שאין לאן ללכת ושצריך להתמודד עם עצמנו".