הר הבית, היום
צילום: ג'מאל עוואד, פלאש 90

אחרי האיום של חמאס: הרב שהתפלל בהר הבית - יורחק

בית המשפט המחוזי הפך את החלטת בית משפט השלום מאתמול, שקיבל חלקית ערעור על החלטת המשטרה • השר לביטחון הפנים: נוכח ההשלכות הביטחוניות, יש לקיים את הסטטוס קוו • מנכ"ל ארגון "בידינו": העולים להר הבית ימשיכו להתפלל לפי החוק בהר ולא יסתפקו בכותל
ורד פלמן
08 באוקטובר 2021
18:51

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל היום (שישי) את ערעור המשטרה לפיו הרחקתו של רב שהתפלל בהר הבית מדי יום תישאר כפי שקבע קצין המשטרה. השופט אריה רומנוב כתב בהחלטתו כי לא הוברר האם הכללים שנקבעו בעניין תפילת יהודים בהר הבית הם קשיחים, או שיש בעניין זה גמישות מסויימת בהתאם לנסיבות העדכניות בכל רגע נתון. "אני סבור שמדובר בהחלטה במתחם הסבירות ובמרחב שיקול הדעת של הקצין", כתב.

שלשום בית משפט השלום בירושלים קיבל חלקית ערעור שהוגש על החלטת המשטרה. השופטת בלהה יהלום קבעה כי תפילתו הייתה שקטה וללא סממנים חיצוניים. בתגובה להחלטה הזהיר ארגון חמאס את ישראל מתוצאות ההחלטה וכינה אותה "תקיפה בוטה על מסגד אל-אקצא והכרזת מלחמה ברורה". בהודעה מטעם הארגון נכתב כי "כל תקיפה ישראלית על מסגד אל-אקצא היא משחק בחומר נפץ".

בתגובה להחלטת בית משפט השלום מסר היום השר לביטחון הפנים עמר בר-לב כי המשטרה הגישה ערער על החלטת השופטת, כיוון ששינוי בסטטוס קוו הקיים יסכן את שלום הציבור ועלול לגרום להתלקחות. "מדינת ישראל דוגלת בחופש הפולחן והתפילה לכולם. יחד עם זאת, נוכח ההשלכות הביטחוניות, יש לקיים את הסטטוס קוו שקובע שתפילת יהודים בהר הבית תתקיים לצד הכותל המערבי ותפילת מוסלמים תתקיים באל-חרם א-שריף".

בתגובה לדברי השר, מסר מנכ"ל ארגון "בידינו - למען הר הבית", תום ניסני כי "אין סטטוס-קוו בהר הבית. בהר הבית הוקם רק ב-2019 מסגד חדש, זה סטטוס קוו? מדינת ישראל היא היחידה שמשחקת במשחק הזה. על השר בר-לב להכיר בחוק הישראלי הדמוקרטי שאינו מקבל מניעה מאדם להתפלל לבוראו במקום הכי קדוש לו רק בשל דתו ואמונתו. העולים להר הבית ימשיכו להתפלל, לשיר התקווה ולהניף דגל לפי החוק בהר ולא יסתפקו בכותל".

השתתף בהכנת הכתבה: עידו קורן