מחאת המתמחים מול משרד הבריאות בתל אביב, אתמול
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מחאת המתמחים: מסתמנת פגישה בין הצדדים בשבוע הבא

בארגון מרשם אומרים כי יש נתק בינם לבין משרד הבריאות, וכי המתמחים יקיימו הפגנה במוצאי שבת בתל אביב. לדברי הארגון מאות מכתבי התפטרות אישיים יוגשו לבתי החולים ביום ראשון
נוב ראובני
08 באוקטובר 2021
20:21

יממה לאחר ש-2,590 מתמחים ברפואה הגישו מכתבי התפטרות לשר הבריאות, במשרד הבריאות אומרים כי דרישות המתמחים המתפטרים אינן ישימות ואינן אפשריות בשלב זה. עם זאת, מסתמנת פגישה ביום ראשון בין נציגי המתמחים לבין הדרג המקצועי הבכיר במשרד הבריאות בניסיון להגיע להבנות. כך פורסם הערב (שישי) בתוכנית השבוע בכאן 11.

מנגד, בארגון המתמחים לרפואה בישראל "מרשם" אומרים כי ישנו נתק בינם לבין משרד הבריאות. לדברי הארגון, המתמחים מתכננים לקיים הפגנה במוצאי שבת בתל אביב. עוד נמסר כי מאות מכתבי התפטרות אישיים יוגשו לבתי החולים ביום ראשון וכי המתמחים אינם מתכוונים לסגת מדרישותיהם.

הערב בכאן 11 אמרה ד"ר עינת זיידל פוזנר בריאיון ליאיר ויינרב, מתמחה שהגישה אתמול מכתב התפטרות: "הרגשנו שאנחנו לא יכולים להמשיך. היה מתווה שהוצע לנו והוסכם, אך משרד הבריאות חזר בו. זאת התחלה שאין לה המשך". בתגובה לדברים השיבה ד"ר אסנת לב-ציון קורח, מנהלת בית החולים אסף הרופא, כי "אחת הטעויות של המתמחים היא שהם אינם מבינים שרוב השנים אתה רופא בכיר. מה שיקרה עכשיו - כל הפוקוס הולך למתמחים, והתנאים והזכויות של הרופאים הבכירים לא יבואו לידי ביטוי".

"המצב שבו אנחנו עובדים 26 שעות הוא עוול כלפינו וכלפי המטופלים", אמרה ד"ר זיידל-פוזנר בתגובה. "המצב שאומרים לנו שאנחנו צריכים להמשיך לסבול כי אחר כך נהיה מומחים – שם אותנו במצב שאנחנו הילד עם האצבע בסכר".

מוקדם יותר הבוקר דחתה יו"ר ארגון מרשם, ד"ר ריי ביטון, את טענת שר הבריאות הורוביץ שאין די רופאים למלא מיד את כל התקנים הדרושים לקיצור תורנויות המתמחים והסטאז'רים. בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב, אמרה כי "זו טענה פופוליסטית. אנחנו מכירים את הנתונים". בהודעה שפרסם היום, הבהיר הארגון כי תמך מאז ומתמיד בתוכנית הדרגתית לקיצור תורנויות המתמחים, אך ציין כי משרד הבריאות התחייב שקיצור התורנויות יחול כבר בשלב הראשון על 30% מהמתמחים פי שלושה משיעורם במתווה שאושר. "אנחנו דורשים חזרה למתווה שהובטח לנו. עשו עלינו סיבוב, ופחות ממה שהבטיחו לא נסכים לקבל", נאמר בהודעת הארגון.