יאיר לפיד

לפיד ייפגש השבוע בוושינגטון עם בלינקן ושר החוץ של איחוד האמירויות

השלושה ידונו בנושאים ביטחוניים ובהתקדמות יחסי המדינות מאז נחתמו הסכמי אברהם • לפיד יקיים גם פגישה מדינית עם מזכיר המדינה האמריקני. בתחילת השבוע הכריז: "אנחנו נמצאים בתהליכים לחתימה על הסכמים עם מדינות שלא ניתן כעת לציין את שמן"
גילי כהן
09 באוקטובר 2021
19:17

פגישה משולשת בוושינגטון: במהלך ביקור שר החוץ יאיר לפיד בארצות הברית הוא ייפגש עם מזכיר המדינה האמריקני אנטוני בלינקן ושר החוץ של איחוד האמירויות, השיח עבדאללה בן זאיד - כך פורסם הערב (שבת).

השלושה ידונו בהתקדמות ביחסי ישראל-איחוד האמירויות במהלך השנה שחלפה מאז שנחתם הסכם השלום בין המדינות, כמו גם על הזדמנויות נוספות לקידום השלום במזרח התיכון ועל נושאי ביטחון ויציבות אזוריים. בנוסף לפגישה המשולשת, יקיים לפיד פגישה מדינית עם מזכיר המדינה בלינקן.

"מצפה לקבל את פניהם בוושינגטון של שר החוץ לפיד ושר החוץ בן זאיד, שיתופיי מישראל ומאיחוד האמירויות, כדי לדון בהישגים מאז נחתמו הסכמי אברהם ובעניינים חשובים נוספים", צייץ בלינקן.

ברקע ההכרזה של לפיד: ישראל בדרך לעוד הסכמי שלום?

הפגישה מגיעה ברקע הכרזתו המעומעמת של שר החוץ השבוע כי מדינת ישראל נמצאת "בתהליכים לחתימה על הסכמים עם מדינות שלא ניתן כעת לציין את שמן". את הדברים אמר בשיחה במסגרת העצרת הכללית של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה.

לפיד הוסיף כי התהליכים נעשים "בסיוע ארצות הברית וידידינו בבחריין, מרוקו והאמירויות, שגם בהן נפתחו בחודשים האחרונים שגרירויות". שר החוץ אמר גם כי "הנושא הפלסטיני עדיין עומד על סדר היום המדיני".

נושא הקשר עם התפוצות שימש את לפיד לשליחת עקיצה לממשלה הקודמת: "הופתעתי מאוד לשמוע שבכירים מהממשלה הקודמת נתנו דגש לקשרים עם קהילות אחרות בארצות הברית. הקשר החשוב ביותר של ישראל הוא עם יהדות התפוצות - הוא הוזנח במשך זמן רב, אך כעת אנו מתכוונים להרחיב ולהעמיק את הדיאלוג".