אלרעי-פרייס
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אלרעי-פרייס: ייתכן שיש קשר בין החיסון לשינויים במחזור

ראש שירותי בריאות הציבור: "הדבר טרם הובהר, מדובר בתופעה זמנית". באיגוד רופאי הפוריות מדגישים: אין קשר בין החיסונים לשינויים בפוריות • פרופ' אש: מעריך שיהיה גם חיסון רביעי
דקלה אהרן שפרן
10 באוקטובר 2021
13:52

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, אמרה היום (ראשון) שייתכן שיש קשר בין קבלת החיסון לקורונה ובין שינויים במחזור החודשי, וכי הדבר טרם הובהר. עם זאת, מדובר בתופעה זמנית וחולפת, ובאיגוד רופאי הפוריות מדגישים בצורה נחרצת שאין קשר בין קבלת החיסונים ובין שינויים בפוריות.

אלרעי-פרייס אמרה בהרצאה מקצועית של משרד הבריאות עם חוקרים מאוניברסיטאות שונות כי יש הרבה מאוד דיווחים לא רשמיים על שינויים במחזור החודשי לאחר קבלת החיסון. היא הוסיפה שלמשרד הבריאות התקבלו עשרות בודדות של דיווחים, אולם בטופס שבו ניתן לדווח על תופעות כאלה באתר משרד הבריאות יש יותר פניות, וכי ידוע גם ממקומות אחרים בעולם על דיווחים דומים.

אלרעי-פרייס ציינה שהדרך לקבוע קשר בין הדברים היא על ידי השוואה בין הנתונים בזמן מבצע החיסונים ולפניו - אך חסרים נתונים על התקופה שלפני החיסונים. ראש שירותי בריאות הציבור אמרה עוד כי לאחרונה פורסם מאמר שטען שיש קשר בין הדברים, ומאמר אחר גרס כי משבר הקורונה גורם לסטרס וזה גורם לשינויים במחזור.

פרופ' אש: מעריך שיהיה גם חיסון רביעי

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, אמר היום לכאן רשת ב שהוא מעריך כי בסופו של דבר נצטרך להתחסן גם במנה רביעית. "ההערכה היא שזה לא יקרה בתוך חצי שנה, אך קרוב לוודאי שמתישהו יהיו וריאנטים שיחייבו אותנו לעדכן את החיסון", הוא ציין בריאיון לאסתי פרז בבחצי היום. פרופסור אש הוסיף שישראל בדרכה לצאת מהגל הרביעי ואמר: "אני מקווה שלא יהיה גל נוסף, אך לא יכול לומר זאת בוודאות"

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' נחמן אש בכאן רשת ב

מנכ"ל משרד הבריאות דחה בתוקף את הטענות שמשרדו מסתיר מידע בדבר תופעות הלוואי של החיסון, והדגיש שהתחסנות היא הדרך הטובה ביותר להימנע מהדבקה ומתופעות הלוואי של הקורונה. עוד הוא ציין כי "מתווה התו הירוק תורם לכך שאנשים הולכים להתחסן, אך אין נהירה המונית כמו במבצע החיסונים הראשון". 

על המשבר מול המתמחים, אמר פרופסור אש: "אין ויכוח על העניין העקרוני, ברור שהמשך הנוכחי של התורנות ארוך מידי. השאלה איך עושים את זה - נדרשת תוכנית רב-שנתית. אין מספיק רופאים וזה גם עניין של תיקצוב". יו"ר ארגון המתמחים "מרשם", ד"ר ריי ביטון, צפוייה להיפגש הערב עם מנכ"ל משרד הבריאות ולדון בקיצון בתורנויות. בד בבד, עשרות סטודנטים לרפואה באוניברסיטת תל אביב הפגינו בזמן ביקורו של שר הבריאות ניצן הורביץ במוסד.

בתוך כך, משרד הבריאות פרסם שאתמול אובחנו 1,023 נדבקים חדשים בקורונה. שיעור הבדיקות החיובית בירידה מתונה ועומד על 1.99%. מספר החולים שמצבם קשה עומד על 463, מתוכם 186 מונשמים. מניין המתים מהנגיף עלה ל-7,904, כ-3.7 מיליון ישראלים חוסנו במנה שלישית.