ניוקאסל
צילום: אי.פי

איך בסעודיה הגיבו לקניית ניוקאסל האנגלית?

זאת הייתה לידה ארוכה וקשה, אבל החל מיום חמישי האחרון דבר נפל בספורט העולמי, לראשונה לסעודיה יש מועדון בליגה של הגדולים | מעבר לקו
רועי קייס
11 באוקטובר 2021
07:01
עודכן ב 07:02

זאת הייתה לידה ארוכה וקשה, אבל החל מיום חמישי האחרון דבר נפל בספורט העולמי, כשלראשונה לסעודיה יש מועדון בליגה של הגדולים, אחרי שהבעלים המיתולוגי של מועדון ניוקאסל בפריימרליג, מועדון עם עבר גדול והווה שחור מכר את הקבוצה לקבוצת משקיעים שבראשם קרן ההשקעות הציבוריות הסעודית.

הקרן שהוקמה ב-1971 לוקחת כיום, במתכונתה הנוכחית, חלק משמעותי בתהליך ההתחדשות הכלכלית שמוביל בממלכה השמרנית יורש העצר השאפתן, מוחמד בן סלמאן. 305 מיליון לירות סטרלינג, שהן 415 מיליון דולרים, תשלם קבוצת המשקיעים שהסעודים מהווים 80% ממנה.

צריך לומר שההתעניינות הסעודית בניוקאסל החלה כבר לפני יותר משנה אבל זו נתקלה בהמון קשיים וקבוצת המשקיעים נסוגה בה. אחת הסוגיות שתקעו את העניין הייתה העובדה שסעודיה הואשמה על ידי הפריימרליג במתן לגיטימציה לשידורים פיראטיים בממלכה בעקבות הסכסוך שלה עם רשת הספורט הענקית הקטרית BEIN ספורט, אלא שבחודשים האחרונים, בעקבות הפיוס בין סעודיה לקטר, גם הסכסוך הזה נפתר והדרך נסללה לרכישה הסעודית.

בעבור האוהדים המתוסכלים של ניוקאסל מצפון אנגליה זה לא ממש משנה והם חגגו את העברת המועדון לידיים סעודיות כאילו אין מחר, אפילו עם הלבוש המסורתי ודגלי הממלכה השמרנית. 

צריך לומר שאחד התנאים של הפריימרליג לקנייה הוא ששליטי סעודיה לא יתערבו במועדון. אז בוא נאמר כך – מי שעומד בראש הפירמידה של קרן ההשקעות הסעודיות הוא כביכול יאסר א-רמאין, הנגיד, אלא שמי שבאמת אחראי עליה הוא יורש העצר, מוחמד בן סלמאן ושר ההשקעות הסעודי. נוסיף לכך את הפרסומים על כך שבן סלמאן אמר לראש ממשלת בריטניה שאם עסקה זאת לא תצא לפועל היחסים בין בריטניה לסעודיה יפגעו - לא פחות. אז אחרי שהעסקה הושלמה יש כמובן שמחה גדולה בתקשורת הערבית -  זאת שחובבת את סעודיה.

עכשיו צריך להסביר שהמהלך הסעודי הזה לא נולד בחלל ריק, אלא ביחס לכך שבשנים האחרונות מדינות המפרץ מנסות להשתלט על מועדוני כדורגל גדולים באמצעות הכסף שלהן. ראינו את זה במועדון מנצ'סטר סיטי, שם אחיו של יורש העצר של אבו דאבי, מנסור בן זאיד (סגן ראש הממשלה) הוא הבעלים. ראינו את זה גם בפאריס סאן ז'רמן שלאחרונה העבירה את מסי מברצלונה, שם קרן ההשקעות הקטרית היא זו ששולטת במועדון הפאר הצרפתי.

אז הסעודים חוגגים – עוד מהלך מדהים של יורש העצר שלנו להתנתק מהתלות בנפט, החזון הגדול של הממלכה וגם להיכנס למועדון של הגדולים. אלא שבעוד שבריאד החגיגה בעיצומה, יש מי שממש לא חוגג את האירוע. ליתר דיוק מדובר בפעילי זכויות אדם ואופוזיציונרים סעודים שלא מבינים מה עובר לבריטים בראש כשהם נותנים לבן סלמאן פרס על הפרות זכויות האדם שלו, ובייחוד על פרשת חיסול העיתונאי ג'מאל ח'אשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול לפי שלוש שנים, סיפור שבן סלמאן חמק ממנו.

לסיכום, למרות הביקורות בן סלמאן יכול לסמן וי גדול. עכשיו יש לו בייבי ספורטיבי משלו, מה שייתן לו לא מעט מנופי השפעה באנגליה ומחוצה לה, סופט פאוור זה שם המשחק באזור ובמפרץ בפרט בימים אלה. בוא נקווה שמתישהו זה יגיע גם אלינו אחרי שנכווינו בפרשת הקנייה של בית"ר על ידי שייח' מדובאי.