-
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בשל הירידה בתחלואה: הוחלט לזנוח את תוכנית "מגן חינוך"

התוכנית קבעה שתלמידי ישראל ייבדקו אחת לשבוע • גורמים בממשלה מותחים ביקורת על ההחלטה, לאחר שהוזמנו בדיקות למטרה הזאת • מיום רביעי: מתווה הכיתה הירוקה - גם בגנים
ליאל קייזר
11 באוקטובר 2021
08:02
עודכן ב 21:24

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום (שני) כי ראש הממשלה נפתלי בנט החליט לבטל את תוכנית מגן חינוך שבמסגרתה כל ילדי ישראל היו אמורים להיבדק בבדיקה מהירה לפחות אחת לשבוע, ללא קשר לשאלה האם פגשו בחולה מאומת, כדי לאתר תחלואה בשלבים מוקדמים.


ההחלטה על ביטול התוכנית התקבלה לאור הירידה בתחלואה. גורמים בממשלה מתחו ביקורת על המהלך וטענו שיש מקום להוציא לפועל את התוכנית גם במצב התחלואה הנוכחי. במקביל בעקבות לחץ מרכז השלטון המקומי, ביום רביעי הקרוב מתווה הכיתה הירוקה יורחב גם לגני ילדים בערים ירוקות.

כעת משתתפים בתי ספר בלבד בפיילוט שבו תלמידים בכיתה בה התגלה חולה קורונה לא נשלחים לבידוד. "אין סיבה להוציא אותם מהכלל", כתב יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, במכתב ששלח אתמול לראש הממשלה.

ממונה הקורונה, הפרופסור סלמאן זרקא, אמר היום כי כרגע הקלות נוספות אינן על הפרק. בתדרוך לכתבים אמר כי "לא נצא מהגל הרביעי במהירות בגלל הווריאנטים שעדיין מסתובבים ברחבי העולם". זרקא הוסיף כי ביטול התו הירוק לא על הפרק והנתונים של שיעור החיוביים, מספר המאומתים ומקדם ההדבקה בירידה, מה שמעיד על כך שאנחנו בדעיכה של המגפה.

עוד אמר ממונה הקורונה בנושא תסמונת הפוסט קורונה כי "אנחנו בוחנים את התופעה, וממליצים לילדים בני 12 ומעלה להתחסן".

פרופ' אש: נראה שהגל בדרך להיות מאחורינו

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש סיפר לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב על המניעים להסרת חובת הצגת התו הירוק ממסעדות בשטח פתוח ואטרקציות. "צעד קטן אך משמעותי", אמר אש. "אני יכול לומר היום בוודאות שמגמת הירידה נמשכת. מקדם ההדבקה לא מעט זמן מתחת ל-1. התרחקנו מהחגים ונראה שהגל בדרך להיות מאחורינו. אנחנו בכיוון טוב של ירידה. עדיין יש לנו סביב ה-2000 מאומתים ביום".

האזינו לריאיון עם פרופ' אש

על השאלה אם במשרד הבריאות נערכים לגל הבא, אמר פרופ' אש: "אנחנו צריכים לחשוב שזו אפשרות ולנסות להיערך ולמנוע אותה, אבל לקוות שזה לא יהיה. עוד לא יודעים מה משך ההגנה של הבוסטר ואנחנו מקווים שיהיה ארוך יותר מחצי השנה של המנה השנייה. זה תלוי בקצב ההתחסנות במנה השלישית שהוא לא מספיק טוב".

סקר: רוב הציבור תומך בהגבלות על אנשים שלא חוסנו

יותר ממחצית מהציבור תומכים בהחלת איסור כניסה למקומות ציבוריים על אנשים שלא חוסנו מפני קורונה וכן על גביית תשלום על טיפול רפואי ושלילת דמי אבטלה ממי שבחרו שלא להתחסן. כך עולה מסקר שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה והקיף 756 מרואיינים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסיה הבוגרת בישראל.

עוד עולה ממדד הקול הישראלי של המכון הישראלי לדמוקרטיה כי כ-60% מהציבור מתנגד למתן עדיפות למחוסנים בחיבור למכונת אקמו על פני סרבני חיסון. מהסקר עלה כי 59% מהציבור סבור כי יש לאסור כניסה למקומות ציבוריים ו-57% תומכים בגביית תשלום על טיפול רפואי בקורונה ממי שלא התחסנו מסיבות שאינן בריאותיות.

הנתונים מורים על פערים משמעותיים בין יהודים לערבים, כאשר תמיכת היהודים בכל הסנקציות גבוהה מזו של הערבים. בנוגע לשאלה על המגבלות למניעת הידבקות בקורונה סברו 42% מהנשאלים כי הן מתאימות למצב, בעוד ששיעור נמוך במעט, 39%, ציינו כי הן חמורות פחות מהדרוש. 14% בלבד השיבו כי ההגבלות חמורות מדי.

פרופ' תמר הרמן, עמיתה בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה ומרצה באוניברסיטה הפתוחה אומרת, כי "אחד המאפיינים של הגל הרביעי בתחלואה הוא הלא מתחסנים. רצינו לבדוק מה הציבור חושב סביב האי התחסנות, ומצאנו כי הציבור פתוח מאוד לרעיון של הטלת סנקציות. יש הבדל בין יהודים לערבים, האוכלוסייה הערבית תומכת פחות בסנקציות שנבדקו".