שר החוץ לפיד בפגישה עם סגנית נשיא ארה"ב האריס, הלי
צילום: משרד החוץ

לפיד נפגש עם האריס: "מחויבים לישראל וביטחונה"

סגנית נשיא ארה"ב: "דנו בחשיבות קידום השלום עבור הפלסטינים והישראלים" • בכירים במשרד החוץ בארה"ב: "הסכמי אברהם אינם תחליף לפתרון שתי המדינות" • היום ייפגש לפיד עם שר החוץ בלינקן ועם שר החוץ של איחוד האמירויות • פלוסי ללפיד: תמיכה בישראל תמיד הייתה בין מפלגתית ותוסיף להיות כך
נתן גוטמן, גילי כהן ועמיחי שטיין
12 באוקטובר 2021
19:53
עודכן ב 05:09

שר החוץ יאיר לפיד נפגש הלילה (רביעי) עם סגנית נשיא ארצות הברית קמאלה האריס. בסיום הפגישה כתבה האריס, כי השניים דנו במגוון רחב של נושאים ביניהם "החשיבות של קידום השלום, הביטחון והשגשוג עבור פלסטינים וישראלים". לצד זאת מסרה כי הממשל האמריקני מחויב לישראל ולביטחונה. 

לפיד אמר בפתח הפגישה עם האריס: "שמח להיות כאן עם אחת החברות הטובות ביותר שיש לישראל בוושינגטון, תמיד יכולנו לסמוך עליה ברגעים הקשים". בהמשך אמר: "גם כשיש בינינו חילוקי דעות, אני יודע שהמטרה שלנו משותפת - לראות את ישראל חזקה, בטוחה משגשגת. אנחנו גם מאמינים שהפלסטינים זכאים לאיכות חיים, כלכלה, חינוך ותקווה". 

"מרכז הביקור שלי הוא נושא הגרעין האיראני", אמר לפיד והוסיף: "אבל הוא עוסק גם בחיזוק הקשר הבי-פרטיזני עם הדור הבא של אמריקנים צעירים". הדור הזה עסוק לא רק במלחמות ועימותים, אלא גם במשבר האקלים, משבר ההגירה העולמי ובשאלות של זהות".

את סבב הפגישות היום פתח שר החוץ עם היועץ לביטחון לאומי, ג'ייק סאליבן. השניים דנו בסוגיות ביטחוניות ובראשן האיום האיראני. בנוסף, דנו בפגישה בתוכנית לרצועת עזה- ״כלכלה תמורת ביטחון" שהציג לפיד. בהודעה שפרסמה המועצה לביטחון לאומי אודות הפגישה נכתב, כי סאליבן אישר את מחויבות ממשל ביידן לכך שלאיראן לעולם לא יהיה נשק גרעיני. 

בפגישתו עם יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי אמרה פלוסי כי "תמיכה בישראל תמיד הייתה בין מפלגתית ותוסיף להיות כך". לפיד אמר כי "על כולנו להתאחד סביב הגדלת מעגל השלום סביב הרעיון של זכות ישראל להגן על עצמה וזכות הפלסטינים להגדרה עצמית".

בהמשך היום יקיים לפיד פגישה בילטרלית עם מזכיר המדינה אנתוני בלינקן, ובצהריים יוועד עם שר החוץ היווני, ניקוס דנדיאס. האירוע המרכזי של הביקור יתרחש אחר הצהריים, אז תיערך מסיבת עיתונאים מדינית משולשת של לפיד עם בלינקן, ושר החוץ איחוד האמירויות, השיח עבדאללה בן זאיד.

השלושה ידונו בהתקדמות ביחסי ישראל-איחוד האמירויות במהלך השנה שחלפה מאז שנחתם הסכם השלום בין המדינות, כמו גם על הזדמנויות נוספות לקידום השלום במזרח התיכון ועל נושאי ביטחון ויציבות אזוריים. 

בכירים אמריקנים: הסכמי אברהם - לא תחליף לפתרון שתי המדינות

ברקע הביקור בוושינגטון, גורמים בכירים במשרד החוץ האמריקני אומרים הערב כי הסכמי אברהם אינם תחליף לפתרון שתי המדינות, וכי ארצות הברית מעוניינת למנף את ההסכמים כדי לסייע לקידום המשא ומתן בין הישראלים לפלסטיניים. 

בתדרוך לעיתונאים לקראת פגישתו של לפיד מחר עם מקבילו האמריקני בלינקן ופגישה משולשת נוספת גם עם שר החוץ של איחוד האמירויות, אמרו הגורמים הבכירים כי בשיחות יעלה גם עניין המצב בעזה והצורך לשפר את איכות החיים ולהבטיח יציבות. 

הגורמים ציינו כי הממשל עדיין פועל לפתיחתה מחדש של הקונסוליה האמריקנית בירושלים אשר מיועדת לטיפול בפלסטינים אולם אין עדכונים בנוגע להתקדמות התהליך. כזכור, הביעה ישראל התנגדות לפתיחה מחדש של הקונסוליה. בהמשך הוסיפו כי ארה״ב מוסיפה לקרוא לישראל ולפלסטינים להמנע מצעדים חד צדדיים, הכוללים סיפוח, הריסת בתים, הרחבת התנחלויות, הסתה לאלימות ומימון אסירי טרור.