כפר קאסם

"הייתי עושה אותו דבר": מה חושבים בכפר קאסם על תקיפת השוטרים?

שבוע אחרי תקיפת השוטרים, בכפר קאסם מבינים את איש חברת השמירה המקומית שתקף שוטר - "אם מישהו נותן לך פתאום שוק חשמלי, לא תרביץ בחזרה?", תוהים איך מגיע כל כך הרבה נשק לידי עבריינים בחברה הערבית, ולא מבינים איך אחרי יותר ממאה מקרי רצח, המשטרה לא מצליחה לעצור את האחראים. סיירנו בעיר
סולימאן מסוודה
12 באוקטובר 2021
15:54

שבוע אחרי תקיפת השוטרים בכפר קאסם, יצאנו לבדוק מה תושבים העיר חושבים על זה. "זו לא משטרה, זו מאפייה", אומר עובר אורח. "כל יום יש רצח, מה הם עשו? יש לנו את חברת השמירה בכפר, הם עושים את העבודה". הוא מבין את איש חברת השמירה שתקף שוטר: "אני נותן לך עכשיו שוק חשמלי, לא תרביץ לי?". אחר בטוח: "אם אני הייתי במקומו, הייתי עושה אותו דבר ומרביץ לשוטר".

"עדיף לא לצאת מהבית אחרי 22:00", אומרת תושבת. "אני פוחדת שיירו בי". ויש מי שמאשים את המדינה באמצעים. "חילקו את הנשק בכל המגזר הערבי", אומר מוכר בבית קפה. "כל הנשק הזה הוא צבאי. כמה גונבים - 50? יש במגזר הערבי יותר ממיליון כלי נשק".

"כשהאסירים ברחו מהכלא - כל המדינה תפסה אותם תוך שלושה ימים. כמה אנשים נרצחים במגזר הערבי? עצרו בן אדם אחד עד היום?", הוא תוהה. לדבריו, "אצלנו אפילו אם השוטר יראה את הרצח, הוא יעשה את עצמו כאילו לא ראה שום דבר. יש לנו את הביטחון הכי חזק בעולם, מוסד, שב"כ - אז מה לגבי המגזר הערבי?". אחר טוען: "אם המשטרה הייתה עושה את העבודה שלה, לא הייתה פה שמירה".

ויש גם קוספירציות. "כותבים בפייסבוק שהעבריינים הערבים שרוצחים משתפים פעולה עם שב"כ, ולכן המשטרה לא מסוגלת לעשות דבר", אומר תושב. אבל בכל זאת הוא אומר שצריך לקחת אחריות. "אנחנו בעצמנו צריכים לעשות משהו בעניין, המשפחות, המורים, צריכים להשגיח על הילדים שלהם, לראות עם מי הם מסתובבים. מגיל 16 עד 21 צריכה להיות השגחה חמורה של המשפחה, כי המצב היום ברחוב נורא ואיום".

בעיה בחינוך? "97% מחונכים חבל על הזמן", אומר תושב. "אבל תמיד יש איזו אוכלוסייה שלא באה מהמקום". אב לילד מספר: "יש לי בן אחד, אני מפחד עליו בכל רגע. מפחד גם על עצמי, שאני עומד פה עכשיו, פתאום תתחיל איזו בעיה - הופ, פתאום אחטוף כדור".

לדבריו, "יש לי הרגל לקום בבוקר ולפתוח את הפלאפון לראות מי נרצח. לא מעניין אותי את מי יכניסו לפה - שב"כ, ימ"ם - אני רוצה לקום בבוקר בלי רצח. כל כדור יודעים באיזה בית הוא נמצא". אפילו סגן ראש העיר סבור: "בכנות, המשטרה כאן מיותרת".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל משקיעה מאמצים ומשאבים רבים במאבק בפשיעה בחברה הערבית ורק בימים האחרונים מתנהל מבצע גדול בכל מחוזות המשטרה שבו נוטלים חלק אלפי שוטרים ושוטרות כחלק מהמאמץ המשטרתי לבלום את הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. מאז תחילת השנה נתפסו על ידי המשטרה עשרות אלפי פריטי אמל״ח שהוחזקו בצורה לא חוקית כאשר למעלה מ-90% מהם בחברה הערבית ונרשמה עלייה של עשרות אחוזים בכמות כתבי האישום בעבירות ירי ונשק גם כאן מרביתם בחברה הערבית. במקביל לפעילות המבצעית המשטרה מקיימת שייח רצוף עם מנהיגי הציבור בחברה הערבית ורק לפני פחות משלושה חודשים הוקם אגף סיף שעוסק בסיכול פשיעה וביישוב סכסוכים".