גור בבית המשפט
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

רוצח הילד אורון ירדן גוסס - ומבקש שחרור מוקדם

עורך דינו של צבי גור: "כל בקשתו היא לנשום את נשימתו האחרונה כאדם חופשי"
שלי טפיירו
12 באוקטובר 2021
18:31
עודכן ב 22:53

(עדכון 13.10.2021: בשל מצבו הרפואי הוחלט לאפשר לרוצח הילד אורון ירדן, צבי גור, שחרור זמנית ממאסר, בזמן אשפוזו בבית החולים).

שעותיו של צבי גור, שמרצה עונש מאסר על חטיפה ורצח של הילד אורון ירדן ב-1980, ספורות, כך קבע היום (שלישי) רופא שב"ס במסמך רפואי. גור הגיש הבוקר בקשה דחופה לשחרור מוקדם נוכח מצבו הרפואי, ויושבת ראש הוועדה קבעה כי על הפרקליטות להגיב לבקשה עד מחר בבוקר. בשב"ס איפשרו לבת הזוג שלו לשהות לצד מיטתו לזמן קצר.


עורך דינו אייל אלון מסר כי במשך 13 שנה מבקש גור שחרור מוקדם, והוא מרצה כבר 42 שנים כאסיר. לדבריו, "כל בקשתו היא למות כאדם חופשי ולנשום את נשימתו האחרונה כאדם חופשי. על אף מעשיו, החמורים כולנו נבראנו בצלם, ונוכח מצבו חובה לשחררו".

סנגורו הגיש בקשה דחופה נוספת לשופטת לאחר שלטענתו ביקשה הפרקליטות הבהרות נוספות וטרם נתנה את החלטתה. שיהוי שעשוי להיות קריטי כאמור נוכח מצבו, טוען סנגורו כי ייתכן ששעותיו ספורות ומבקש החלטה בהולה ודחופה.

בדצמבר 2020 נדחתה בקשה של גור לדיון חוזר בשחרור מוקדם שלו מהכלא, גם אז נוכח מצבו הרפואי. מועד שחרורו אמור להיות ביוני 2025. בנימוקיה קבעה אז הוועדה: "איננו סבורים כי יש בתקופה שחלפה כדי להקהות מעוצמתו של האינטרס הציבורי במקרה מיוחד זה. פרק זמן של ארבע וחצי שנות מאסר אינו שולי דיו כדי לומר לגביו כי השיקול הציבורי בדבר אמון הציבור במערכת אכיפת החוק במקרים בעלי חומרה ובנסיבות מיוחדות, יכול לסגת ולפנות את מקומו לשיקולי שיקום".

גור הורשע בחטיפתו ורציחתו של ירדן בן ה-8 לפני 40 שנים, למטרות כופר. ניסיונות המשטרה לתפוס את גור נכשלו וגם עסקת תשלום הכופר לא צלחה, כשגור נמלט עם הכסף. הוא נתפס רק לאחר שהפקיד את הכסף בחשבון בנק שפתח. אז גם הוביל את השוטרים אל גופתו של הילד, והסביר שנחנק למוות כשהושאר לבד במכונית, בשעה שגור ניהל עם המשטרה את שיחות הכופר.

הוא הורשע בחטיפה ורצח, ונגזר עליו מאסר עולם. בהמשך קצב נשיא המדינה עזר ויצמן את עונשו ל-45 שנה. ב-2018 ועדת השחרורים החליטה על קיצור עונשו, אך בית המשפט המחוזי בלוד ביטל את ההחלטה.