בית החולים הלל יפה, ארכיון

במשרד הבריאות מעריכים: המניע להתקפת הסייבר על ביה"ח הלל יפה – כלכלי ולא ביטחוני

ראש מערך הסייבר במשרד הבריאות לכאן חדשות: בשלב זה לא מתנהל משא ומתן עם התוקפים. מדי שבוע מתבצעים 1,400 ניסיונות תקיפה נגד גופים שונים בתחום הבריאות. משרד הבריאות הנחה את בתי החולים בארץ להגביר ערנות
נוב ראובני ועמיחי שטיין
13 באוקטובר 2021
10:21
עודכן ב 21:11

במשרד הבריאות מעריכים כי המניע למתקפת הסייבר על בית החולים הלל יפה בחדרה הוא פלילי-כלכלי, ולא ביטחוני. כך דווח הערב (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11.

מנהל תשתיות אבטחה וסייבר במשרד הבריאות, ראובן אליהו, אמר היום לכאן חדשות, כי מתנהלת חקירה מקיפה על האירוע. "יש לנו כבר פרטים ראשונים על קבוצת התקיפה. אנחנו מנסים לאתר מכל מקורות המודיעין שלנו את כלל הפרטים על הקבוצה הזאת". לדבריו, מדובר בקבוצה שהתחילה לעבוד באוגוסט, וכי עד כה רשמה תקיפה אחת מוצלחת של בית חולים בארצות הברית ועכשיו בישראל.

"כרגע אין עדויות לדליפת מידע מבית החולים. הדבר היחידי שאנחנו יודעים זה שהמידע הוצפן, ועושים ניסיונות לשחזר את המידע ולהחזיר את בית החולים לתת שירות לאזרח", אמר אליהו. להערכתו, מחר תחל העלאת מערכות ראשונות של מחשוב בבית החולים, אולם השבת כלל המערכות תארוך כנראה מספר ימים.

אליהו הוסיף כי כרגע לא נראות התקפות זהות על שאר ארגוני הבריאות בישראל. לדבריו בשלב זה לא מתנהל משא ומתן עם התוקפים. "מכיוון שעוד לא יצרנו קשר עם התוקפים, אנחנו לא יודעים מה הדרישות שלהם. כרגע יש רק מייל להתקשרות. מכיוון שלא יצרנו קשר לא יודעים מה הדרישה של התוקפים".

בתוך כך, בית החולים הלל יפה ממשיך לפעול במתכונת מצומצמת ומקבל רק חולים הזקוקים לטיפול דחוף. התוקפים חסמו והצפינו מערכות מנהלתיות המספקות גישה לתיקים רפואיים. אנשי הסייבר המטפלים בתקיפה מנסים לשחזר חלק מהמידע שאבד. משרד הבריאות הנחה את בתי החולים בארץ להגביר ערנות ולוודא שיש גיבויים זמינים מחשש להתקפות דומות.

מדי שבוע מתבצעים 1,400 ניסיונות תקיפה נגד גופים שונים בתחום הבריאות, כך על פי נתונים של חברת צ'ק פוינט. ביחס לכמות המתקפות, מדובר בכמות הגדולה פי שתיים מהממוצע העולמי. בתוך כך, בזמן האירוע היום בבית הלבן, הציע ראש מערך הסייבר הלאומי יגאל אונא למדינות שהשתתפו במפגש ללוחמה במתקפות הסייבר, לשתף מהידע שנצבר בישראל, בין היתר בניסיונות המתקפה נגד בתי חולים בתקופה האחרונה.